https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy regionu mają poziom cholesterolu niemal najwyższy w kraju!

rozmawiała Marta Pieszczyńska
Ponad połowa mieszkańców naszego województwa ma podwyższony poziom cholesterolu we krwi
Ponad połowa mieszkańców naszego województwa ma podwyższony poziom cholesterolu we krwi sxc.hu
Rozmowa z dr Grzegorzem Pulkowskim kierujący oddziałem klinicznym chorób naczyń i chorób wewnętrznych szpitala im. Biziela w Bydgoszczy.

- Ponad połowa mieszkańców naszego województwa ma podwyższony poziom cholesterolu we krwi. W skali kraju stawia nas to na niechlubnym czołowym miejscu.

Przeczytaj także:Nie mamy serca. Dla serca!

- Trudno powiedzieć, dlaczego. Odpowiedź przyniosłyby być może badania epidemiologiczne. Myślę jednak, że poziomy te są zbliżone we wszystkich województwach.

- Wydaje się, że cały czas nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia, jakie niesie za sobą podwyższony cholesterol.

- Chodzi przede wszystkim o miażdżycę. Podwyższony poziom cholesterolu to jeden z głównych czynników wywołujących tę chorobę. Zwłaszcza cholesterol LDL, który odkłada się w naczyniach krwionośnych i zwęża je. W efekcie dochodzi do zatykania naczyń, najczęściej w sercu i mózgu.

- Można temu zaradzić?

- Cholesterol należy do tak zwanych czynników modyfikowalnych. W praktyce oznacza to, że jego poziom można obniżyć nawet o kilkanaście procent, głównie za pomocą odpowiedniej diety. Co istotne - obniżenie poziomu zmniejsza zarazem dwukrotnie ryzyko zawału. Czyli, jeśli cholesterol spadnie na przykład o 10 procent, ryzyko zawału maleje o 20 procent. Pamiętajmy również o wysiłku fizycznym, który skutecznie obniża poziom cholesterolu.

- Jak często powinniśmy kontrolować cholesterol?

- Warto już po 20. roku życia. Jeśli wszystko jest w normie, kolejne badanie trzeba wykonać za pięć lat. Osoby powyżej 30 lat powinny sprawdzać poziom cholesterolu raz na dwa lata.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska