Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Sępólna chcą z powrotem Chrystusa Króla

Maria Eichler
Tak wyglądał ten pomnik Chrystusa Króla przed wojną
Tak wyglądał ten pomnik Chrystusa Króla przed wojną Archiwum GP
Ten pomnik zburzyli Niemcy. A sępolanie chętnie widzieliby go na dawnym miejscu.

Chodzi o monument Wdzięczności Chrystusa Króla, który został postawiony w Sępólnie w 1938 r. Stał przy obecnym rondzie im. ks. Emanuela Grudzińskiego, tuż przed skarpą, w tle widniał krzyż. Potężna konstrukcja z betonu o wysokości siedmiu metrów i o takiej samej szerokości przykuwała uwagę. W centralnym miejscu znajdowała się postać Chrystusa w otoczeniu reprezentatywnych postaci - chłopa, husarza, króla Kazimierza Wielkiego, powstańca wielkopolskiego, żołnierza z okresu walk w 1920 r., całość wieńczyły orły usadowione po obydwu stronach pomnika.

- Na odsłonięciu było wielkie święto - mówi burmistrz Waldemar Stupałkowski. - Z udziałem prezydenta, bo pomnik symbolizował przywiązanie do wszystkiego, co polskie. A jak w 1939 r. wkroczyli Niemcy, to od razu go zniszczyli.

Już w poprzedniej kadencji obecnego burmistrza pojawiła się inicjatywa, żeby pomnik odbudować. Wystąpiło z tym pomysłem Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Ale z pomysłu nic nie wyszło. Jednak nadal jest on żywy, bo interpelują w tej sprawie radni, przypominają mieszkańcy.
Jest nawet grupa inicjatywna, a wszystko to sprawiło, że w urzędzie przygotowują się do podjęcia uchwały. Problemem pewnie będą pieniądze, bo rekonstrukcja może pochłonąć z 200, a może nawet 300 tys. zł.

Wiadomości z Sępólna

- Może jak wyemitujemy cegiełki po 100 i 200 zł, a gmina także się dołoży, to stanie się to bardziej realne - zastanawia się Stupałkowski.

- Osobiście bardzo się cieszę, że powstała inicjatywa odbudowy pomnika - mówi znany pasjonat historii Leszek Skaza. - Patrząc na to, co od kilku lat dzieje się w Sępólnie, np. rekonstrukcja wyglądu dawnej szkoły zawodowej na ul. Jeziornej, molo, hala "Krajna Arena" czy koncerty noworoczne w CKiS, nie waham się powiedzieć, że jest to kolejna inicjatywa naprawdę godna Sępólna. Dodam, że już na przełomie lat 1989/1990 pojawiły się pierwsze głosy w sprawie odbudowy pomnika. Ale po jakimś czasie sprawa ucichła. Tym większa chwała tym, dzięki którym ta idea odżyła.

Skaza podkreśla, że pomnik jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego, był symbolem 20-lecia odzyskania niepodległości i polskiej historii.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska