Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy wsi Ruda mają dość jazdy fatalną drogą. Wójt obiecuje, że modernizacja ruszy wiosną

Karolina Rokitnicka
Nasi Czytelnicy uważają, że gmina niewłaściwie planuje inwestycje, że utwardzane są drogi o dużo mniejszym znaczeniu, z których korzysta znacznie mniej osób.
Nasi Czytelnicy uważają, że gmina niewłaściwie planuje inwestycje, że utwardzane są drogi o dużo mniejszym znaczeniu, z których korzysta znacznie mniej osób. archiwum
Do naszej redakcji zwrócili się mieszkańcy wsi Ruda w gminie Rogowo z prośbą o interwencję w sprawie modernizacji drogi gminnej w ich wsi.

Polna droga stanowi dojazd do drogi wojewódzkiej Rypin-Lipno. Nasi Czytelnicy twierdzą, że od lat interweniują w tej sprawie, słyszą od urzędników i władz gminy Rogowo zapewnienia, że droga będzie w danym roku remontowana. Jednak inwestycja jest przekłada, a stan drogi fatalny. Równanie jej nie przynosi już rezultatów. - Problem jest całoroczny. Jak jest sucho, to tumany kurzu, okna nie można otworzyć. Jak popada, to koleiny. Do tego dziury. Tędy jeździ mnóstwo samochodów, bo wieś ma charakter rekreacyjny, położona jest nad jeziorem – mówi jeden z mieszkańców.

Na drodze spotykaliśmy kilku kierowców. Większość uszkodziła tu auta. Chcą egzekwować koszty napraw od gminy. Zgodnie mówią, że droga jest w tragiczna.

Nasi Czytelnicy uważają, że gmina niewłaściwie planuje inwestycje, że utwardzane są drogi o dużo mniejszym znaczeniu, z których korzysta znacznie mniej osób (np. Lasoty-Karbowizna, od Sosnowa w lesie, do Domu Nauczyciela w Kobrzyńcu, obwodnica Rogówka, Charszewo). Za niezasadne uważają wsparcie gminy Rogowo dla remontu drogi Skrwilno - Szaczawno, która należy do gminy Skrwilno.

– Dla każdej społeczności ich problem jest najważniejszy, a ich droga priorytetowa. Musimy brać pod uwagę znaczenie drogi, liczbę osób korzystających . Jeśli chodzi o wsparcie gminy Rogowo dla remontu drogi Skrwilno – Szaczawno jest to porozumienie wzajemne, na podstawie którego otrzymaliśmy wsparcie od gminy Skrwilno dla naszej inwestycji drogowej – wyjaśnia wójt gminy Rogowo Barbara Nowakowska.

Mieszkańcy Rudy twierdzą, że o harmonogramie kolejności remontu dróg decydują względy polityczne. - Ruda to specyficzna wieś. Jest około 150 działek, ale niewiele osób zameldowanych, więc się nas pomija. Robione są drogi tam, gdzie ważne są głosy – uważa mieszkaniec.

Pani wójt zarzut odpiera twierdząc, że nie bawi się w politykę, a harmonogram budowy dróg zawarty jest np. w Wieloletnim planie inwestycyjnym i zawsze brana jest pod uwagę możliwość pozyskania wsparcia zewnętrznego na drogę. Szefowa gminy zapewnia, że przygotowania do modernizacji drogi w Rudzie trwają, ale proces jest długotrwały i nie zależy tylko od inwestora. Konieczne są rozgraniczenia gruntów, uregulowania praw własności i ustalenia kwot za przejmowany teren.

- Istniejący pas drogowy drogi gruntowej posiada szerokość do 4-5 m. Niemożliwe byłoby więc w tym pasie pobudowanie drogi spełniającej wszelkie wymagania techniczne. Poszerzamy pas drogowy w niektórych miejscach nawet do 12 m – wyjaśnia pani wójt. - Wykonany został projekt podziału nieruchomości z wydzieleniem pasa przejmowanego na poszerzenie pasa drogowego przedmiotowej drogi. Wykonano dokumentację techniczną i kartę informacyjną przedsięwzięcia w celu uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Stwierdzono o istnieniu kolizji budowy drogi z przebiegającą w pobliżu siecią elektroenergetyczną i potrzebę przesunięcia słupa energetycznego oraz podwyższenia linii elektroenergetycznych. Uzgodnienia z gestorem sieci zakończyły się w październiku b.r. Podpisana została umowa o przebudowie sieci elektroenergetycznej w celu likwidacji kolizji.

Gmina planuje budowę drogi od podstaw - wykonanie nowej konstrukcji, nawierzchnię z betonu asfaltowego o szerokości do 550 cm, wykonanie chodnika prawie na całej długości drogi, utwardzenie poboczy, wykonanie rowów przydrożnych, wprowadzenie oznakowania i oświetlenia drogi. Opracowano dokumentację techniczną, złożono wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, przygotowywano dokumenty do złożenia wniosku do Starostwa Powiatowego w Rypinie o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji.

Urząd Gminy wskazuje konkretny termin realizacji inwestycji: - Przewiduje się, że do robót budowlanych będzie można przystąpić na wiosnę przyszłego roku, po wcześniejszym przeprowadzeniu postępowania przetargowego w celu wyboru wykonawcy robót – zapewni Barbara Nowakowska.

Mieszkańcy Rudy widzą konieczność oświetlenia drogi. Kiedyś świeciły tu lampy. Nadal są na słupach, ale nie działają. Nasi Czytelnicy zwracają uwagę, że nie sprawdza się ekologiczne oświetlenie przy świetlicy wiejskiej, bo jest za mało słońca i lampa świeci kilkanaście minut na dobę. Czy gmina widzi możliwość rozwiązania problemu?

- Oczywiście możemy oświetlić wszystkie drogi ale zawsze jest to wybór. Koszty są ogromne więc albo oświetlenie przez całą noc w każdej wsi albo inwestycje. Oświetlane są drogi o dużym natężeniu ruchu – odpowiada Barbara Nowakowska. - Niemniej widzimy potrzebę oświetlenia dróg. Dlatego też wzdłuż przedmiotowej drogi zaprojektowane zostało oświetlenie uliczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska