
Pewne rzeczy wydają nam się tak oczywiste, że nie potrafimy uwierzyć, że dałoby się bez nich żyć. Tymczasem na świecie można spotkać mnóstwo zaskakujących rozwiązań w kwestii tego, jak powinny funkcjonować np. kuchnie, łazienki czy windy. Czy mieszkanie w takich warunkach może być wygodne?
Licencja

Domy bez ogrzewania i ocieplenia – Japonia
Cudzoziemcy przybywający do Japonii przeżywają nieraz spore zaskoczenie, gdy przychodzi zima. Odkrywają wtedy bowiem, że wiele budynków, i to nie tylko starych, w ogóle nie ma centralnego ogrzewania. Budynki często nie są też ocieplone. Pomieszczenia najczęściej ogrzewa kotatsu, czyli elektryczny piecyk schowany pod stolikiem i otoczony specjalną kołdrą, pod którą domownicy wsuwają dolną połowę ciała.
Licencja

Ciepło generowane przez kotatsu prawie nie wydostaje się poza kołdrę, dlatego zimą życie domowe często koncentruje się wokół urządzenia grzewczego. Brak powszechnego centralnego ogrzewania i ocieplenia wynika w Japonii z kilku powodów, m.in. stosunkowo łagodnego klimatu oraz z innego niż w Europie podejścia do domów. Japończycy wolą bowiem budować tanie domy o cienkich ścianach, a po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach burzyć je i budować na ich miejscu nowe.
Licencja
This cool elevator in an office building in Helsinki from r/gifs
Dźwig okrężny, zwany również paternosterem, to wynalazek, który powoli wychodzi z użycia – wciąż jednak można go spotkać m.in. w Czechach, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Finlandii. Najbardziej popularne są jedna w Niemczech, gdzie ocalało ich ok. 230. Taka winda bez drzwi porusza się bez przerwy z niewielką prędkością, a pasażerowie wsiadają i wysiadają podobnie jak w przypadku schodów ruchomych. Po dotarciu do najwyższego piętra winda przesuwa się w bok i zaczyna sąsiednim szybem zjeżdżać z powrotem w dół.