
Windy typu paternoster narodziły się w drugiej połowie XIX w. Od lat 70. XX wieku nowych już się nie buduje z uwagi na inne niż kiedyś standardy bezpieczeństwa, jednak wiele starych dźwigów okrężnych funkcjonuje do dzisiaj. Co ciekawe, można je sporadycznie spotkać także w Polsce – m.in. w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach, w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu oraz w jednym z budynków przy wrocławskim Rynku.
Choć mieszkania bez okien są prawnie niedozwolone, w nowojorskiej dzielnicy Queens można ich znaleźć tysiące. Jak donosił w październiku 2019 r. amerykański „New York Times”, właściciele domów w Queens od pewnego czasu masowo przekształcają swoje piwnice w ciasne, pozbawione światła dziennego lokale mieszkalne dla ubogich imigrantów przyjeżdżających tu za pracą. Taki nielegalny wynajem zwykle jest reklamowany za pomocą kartek przyklejanych na okolicznych słupach.
Mieszkania bez okien – Nowy Jork, USA
Bezokienne piwnice są na ogół duszne, ciasne, przepełnione i szybko się przegrzewają. Stanowią też śmiertelne zagrożenie w razie pożaru, ponieważ nie da się z nich szybko wydostać. Mimo to nielegalny proceder wynajmowania piwnic w charakterze mieszkań kwitnie, ponieważ przybysze z innych krajów mimo fizycznej pracy po kilkanaście godzin dziennie zarabiają zbyt mało, żeby móc wynająć cokolwiek lepszego.

Toalety bez prywatności – Stany Zjednoczone
Wszyscy słyszeli o ubikacjach kucanych, które można napotkać m.in. w Rosji czy Chinach. Mało kto spodziewa się jednak, że braku prywatności w toalecie doświadczy w kraju takim jak Stany Zjednoczone. Tymczasem przybyszów z Europy często zaskakują drzwi kabin w amerykańskich toaletach publicznych, których standardowym elementem jest duża przerwa między kabiną a podłogą – nieraz jeszcze większa niż na zdjęciu. Ma ona w założeniu zniechęcać użytkowników do nielegalnych zachowań (np. zażywania w kabinie narkotyków), a także pomóc obsłudze zauważyć, że w toalecie ktoś np. zemdlał.
Licencja