Brak dostępu do mieszkań to obecnie jedna z największych bolączek polskich rodzin. Wysoka inflacja, którą mamy obecnie jeszcze bardziej utrudnia realizację marzeń o własnym „M”. Zainicjowany kilka lat temu rządowy program „Mieszkanie Plus” zmniejszyć miał skalę tego problemu. W przypadku Nakła przyniósł realne efekty.
Pięć bloków na początek
Na ulicy Mroteckiej w Nakle, od lipca 2021 r. trwa budowa bloków w ramach programu „Mieszkanie Plus”. W trakcie realizacji są cztery 5 piętrowe budynki, w których będzie docelowo 190 mieszkań. Zainteresowanie nimi jest ogromne, bo potrzeby znacznie większe. Dlatego władze gminy już teraz zapowiadają, że będzie ciąg dalszy mieszkaniowej inwestycji, że te 5 bloków do dopiero pierwszy etap prac. Oby drogie kredyty i rosnące ceny materiałów budowlanych nie zniweczyły tych planów.
To Cię może również zainteresować
Lokalizacja bloków dogodna, przy wylocie z Nakła w kierunku na Mroczę. W pobliżu osiedla domków jednorodzinnych i działek, jedynego w mieście McDonald’sa, galerii handlowej i kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a także w pobliżu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Nakle.
Nieprzypadkowo wybrano właśnie to miejsce. Samorząd miał w tym zakątku Nakła około 3 hektary wolnych gruntów. Kilkanaście miesięcy temu, gdy wbijano tu pierwsze łopaty, było tu puste pole. Teraz budowa trwa w najlepsze. Na początek budowlańcy uzbroili teren, zbudowali drogę dojazdową, położyli kable energetyczne, potem rozpoczęli wznoszenie bloków. Budynki są już pod dachem. Widać zarys przyszłego osiedla. Gdy kilka dni temu odwiedziliśmy plac budowy odnotowaliśmy spore zmiany w stosunku do tego co było latem.
Mieszkania pod klucz
Gmina realizuje tę inwestycję we współpracy z grupą PFR Nieruchomości S.A. Wykonawstwo powierzono firmie Lech z Bydgoszczy. Zgodnie z umową na uporanie się z zadaniem dostała ona 24 miesiące. Termin upływa w połowie 2023 r. Na razie nic nie wskazuje na to, że mogą być opóźnienia.
- Gdy ogłosiliśmy, że będziemy realizować tę inwestycję wielu sceptyków mówiło, że się to nie uda – przypomina burmistrz Sławomir Napierała. Nie zniechęciło to jednak włodarzy Nakła. Samorząd podjął wyzwanie.
Powodów było kilka m.in. od lat nie budowano w gminie mieszkań czynszowych. Wielu nakielan żyje z tego powodu w starej zabudowie. W lokalach, które często nie spełniają obecnych standardów. Jest to jedna z przyczyn odpływu mieszkańców. Młodzi coraz częściej decydują się na migrację. Budowa mieszkań ma temu zaradzić.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo
Nowe bloki nie są jednakowe. W dwóch znajdzie się po 65 mieszkań, a w dwóch kolejnych po 30. To przede wszystkim 2 i 3- pokojowe lokale. Wszystkie mieszkania zostaną wykończone pod klucz, średnia powierzchnia to 51 m kw. Na nowym osiedlu zaprojektowano także całą niezbędną infrastrukturę – plac zabaw, miejsca parkingowe, których ma być 190, a także wiaty na rowery.
Wiedzę jakie są potrzeby i oczekiwania dała ankieta przeprowadzona wśród zainteresowanych mieszkańców. Wykazała ona nie tylko to, jak dużych mieszkań potrzeba, ale też że zdecydowana większość chętnych to osoby w wieku 21-40 lat. Wielu z nich – z braku innych możliwości - mieszka kątem u rodziców lub wynajmuje mieszkanie na rynku komercyjnym.
