Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie treningowe na ulicy Krótkiej w Sępólnie Krajeńskim zostało wyremontowane. Trwa jego wyposażanie [zdjęcia]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Trwa doposażanie wyremontowanego mieszkania treningowego w Sępólnie. Od maja przyjmie pierwsze rodziny
Trwa doposażanie wyremontowanego mieszkania treningowego w Sępólnie. Od maja przyjmie pierwsze rodziny fot. nadesłane
Z nowo wyremontowanego mieszkania treningowego w Sępólnie Krajeńskim skorzysta 48 rodzin, które będą rozwijały swoje umiejętności poprzez treningi gospodarcze, kulinarne i higieniczne. To w ramach projektu „Bezpieczny dom – pewna przyszłość” realizowanego przez Stowarzyszenie Dorośli-Dzieciom.

W ramach współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Sępólnie i Stowarzyszenia Dorośli-Dzieciom w gminie Sępólno powstało już trzecie mieszkanie chronione, tym razem treningowe. W ramach unijnego projektu „Bezpieczny dom – pewna przyszłość” stowarzyszenie pozyskało 130 tysięcy zł na remont trzypokojowego 70-metrowego lokum na ul. Krótkiej. Mieszkanie przeznaczone jest dla osób, które opuszczają pieczę zastępczą, są tymczasowo w trudnej sytuacji życiowej lub starsze i samotne. W nim mogą ćwiczyć różnego rodzaju kompetencje i nabywać niezbędne umiejętności w samodzielnym prowadzeniu gospodarstwa domowego. Realizacja projektu potrwa do sierpnia 2022 roku.

Mieszkanie treningowe w Sępólnie

- W mieszkaniu 48 rodzin będzie rozwijało swoje umiejętności poprzez treningi gospodarcze, kulinarne, higieniczne. Rodziny wspiera mentor , animator, psycholog, terapeuta i inni specjaliści w zależności od potrzeb. Pierwsze treningi planujemy w maju – mówi Danuta Daszkiewicz ze Stowarzyszenia Dorośli-Dzieciom w Sępólnie. - Obecnie doposażamy mieszkanie w niezbędny sprzęt i czekamy na drugą transzę środków – dodaje.

Przypomnijmy, że pomysł, by takie mieszkanie w Sępólnie powstało, zrodził się podczas wizyty studyjnej we Włoszech. - Tam mieliśmy okazję zobaczyć mieszkanie treningowe i sprawdzić, jak ono funkcjonuje. Teraz pojawiła się możliwość pozyskania pieniędzy, więc wspólnie z OPS napisaliśmy projekt – opowiadała przed miesiącem na naszych łamach Danuta Daszkiewicz.

Jak podkreśla Izabela Frohlke, szefowa miejscowego ośrodka pomocy społecznej, mieszkania chronione, jak i treningowe, są niezbędne, w trudnych sytuacjach, w których chwilowo znalazły się rodziny. Z mieszkań chronionych przy ul. Kościuszki w Sępólnie oraz w Wałdowie rocznie korzysta około 14 – 16 osób: opuszczających placówki opiekuńcze, osoby starsze, mieszkające w trudnych warunkach lub tymczasowo znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. OPS zapewnia wówczas formy pomocy, jaką są usługi opiekuńcze, wsparcie pracownika socjalnego bądź psychologa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska