Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mikołaj Kopernik debiutuje w internecie

Kamila Mróz
fot. Lech Kamiński
Portal o najsławniejszym torunianinie ma ruszyć 19 lutego, czyli w dniu jego urodzin. Dzięki temu będziemy mieli dostęp do wszystkich rękopisów astronoma.

Więcej informacji z Torunia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/torun

Nicolaus Copernicus Torunien-sis - taka nazwa wyryta jest na pomniku stojącym na Starówce i tak nazywa się portal, który powstaje z inicjatywy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Będzie dostępny pod dwoma adresami www.copernicus.torun.pl oraz www.nct.edu.pl.

Dr Michał Targowski, historyk z UMK: - To portal naukowy, encyklopedyczny, poświęcony znaczeniu odkrycia Kopernika i jednocześnie jego miejscu w kulturze. Nasz wybitny astronom pojawia się przecież również w malarstwie, w grafice, poezji, a także w literaturze. Ukażemy to na kilka sposobów.

Po polsku i angielsku

Dzięki serwisowi otrzymamy dostęp do fotokopii wszystkich rękopisów, które Kopernik pozostawił. Nie tylko do oryginałów jego dzieł, ale również listów pisanych w imieniu kapituły warmińskiej i swoich prywatnych. Oczywiście przetłumaczonych z niezrozumiałej dla wielu łaciny na polski i angielski.
- W bibliotece cyfrowej będzie można czytać zdigitalizowane książki dotyczące astronoma wydane przez wiekami i współcześnie - wyjaśnia historyk. - To możliwe dzięki współpracy z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk, ponieważ przekazał on nam prawa do ich publikowania.

Redaktorzy portalu zamierzają też zamawiać teksty dotyczące astronomii i Kopernika u wybitnych znawców tematu, także z zagranicy.

Serwis będzie również przyciągać wizualnie.

- Teksty ubarwimy animacjami dotyczącymi koncepcji heliocentrycznej, metod, którymi Kopernik się posługiwał, narzędzi, których używał, miejsc, które odwiedzał - wymienia dr Targowski.
W galeriach zobaczymy też wizerunki Kopernika, uroczystości kopernikańskie, pomniki astronoma na świecie oraz miejsca nazwane jego imieniem.

Kopernik równa się Toruń

Portal ma także kojarzyć Kopernika z Toruniem (co nie dla wszystkich, zwłaszcza za granicą, jest oczywiste) i jest współfinansowany przez miasto. Stąd zresztą, celowo, w jednym z adresów serwisu jest nazwa "torun".

Uroczyste otwarcie portalu odbędzie się 19 lutego - w dniu urodzin astronoma, święta uczelni i kolejnej rocznicy powstania Planetarium.

Zresztą w tym roku, podczas święta uczelni, wyróżnienie "Con-vallaria Copernicana" otrzyma najwybitniejszy znawca życia i dzieła Mikołaja Kopernika - profesor Owen Gingerich. "Conval-laria Copernicana" jest przyznawana przez senat uczelni za wybitny wkład do nauki lub szczególne zasługi dla rozwoju uniwersytetu. Profesor Gingerich będzie czwartym laureatem tego wyróżnienia ustanowionego w 2004 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska