Mikołaj Marczyk zajął piąte miejsce w WRC 2 podczas Rajdu Estonii

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Mikołaj Marczyk podczas Rajdu Estonii.
Mikołaj Marczyk podczas Rajdu Estonii. Fot. Orlen Team
Obrońca tytułu, lider cyklu Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1) wygrał Rajd Estonii, ósmą rundę mistrzostw świata. Drugi ze stratą 52,6 s był Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 Rally1), a trzeci Fin Esapekka Lappi (Hyundai I20 Rally1) - 59,5 s. W WRC2 Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia RS Rally2) został sklasyfikowany na piątej pozycji.

Rovanpera od startu pokazał, że jest w wyśmienitej formie i zmierza po kolejny tytuł mistrza świata. 22-letni Fin wygrał wszystkie dziewięć rozegranych w sobotę prób sportowych, także w niedzielę był najszybszy na czterech kończących rajd OS. Walczyć z nim próbowali dwaj kierowcy teamu Hyundai, ale nie byli w stanie go pokonać.

Fin miał trochę łatwiejsze niż w poprzednich rajdach zadanie, gdyż w Estonii nie wystartował ośmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Ogier (Toyota Yaris Rally1). Problemy techniczne z silnikiem spowodowały, że także Estończyk Ott Tanak (Ford Puma Rally1), który przed startem był uważany za głównego kandydata do zwycięstwa, nie mógł zagrozić Finowi.

Rovanpera umocnił się na pozycji lidera mistrzostw świata. - Plan na ten rajd był dokładnie taki, wygrać i powiększyć przewagę. Estonia to moje ulubione wydarzenie w kalendarzu, więc wiedziałem, że musimy tutaj naciskać i poszło dobrze - powiedział triumfator na mecie.

W Estonii, co się bardzo rzadko zdarza, tylko dwóch kierowców wygrywało odcinki specjalne. Rovanpera triumfował na 14., a Tanak - na pozostałych.

W kategorii WRC2 dobrze pojechał Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia RS Rally2). Polak zajął piąte miejsce, do lidera Norwega Andreasa Mikkelsena (Skoda Fabia RS Rally2) stracił tylko 2.22,9. W Estonii nie startowali niektórzy czołowi kierowcy WRC2, nie jechał m.in. lider Francuz Yohan Rossel (Citroen C3 Rally2) oraz Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia RS Rally2), aktualnie sklasyfikowany w mistrzostwach świata na czwartej pozycji.

W klasyfikacji MŚ Rovanpera po ośmiu rundach ma już w dorobku 170 pkt i o 55 wyprzedza partnera z teamu Brytyjczyka Elfyna Evansa.

Kolejną rundą rajdowych MŚ będzie w dniach 3-6 sierpnia Rajd Finlandii.