Jednak optymizm naszych firm jest dużo mniejszy niż gdzie indziej w kraju. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę PBS DGA na zlecenie Banku Pekao SA.
Czytaj też: Mikrofirmy. Wyższy podatek VAT. W małe firmy uderzy podwójnie!
Mikrofirmy tworzą miejsca pracy
- Nie ma u nas, ani w kraju, ani też w regionie, dobrego klimatu do prowadzenia działalności gospodarczej - twierdzi Mirosław Ślachciak, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. - A szkoda, bo mamy ogromny wkład w tworzenie PKB, tworzymy miejsca pracy. Sami wypracowujemy swoje dochody! Mikro i małe firmy są ważną częścią naszej gospodarki.
- Badanie PBS to pierwszy raport skupiający się na sektorze mikro i małych firm - podkreśla Jakub Fulara z Biura Funduszy Unii Europejskiej oraz Programów Publicznych Banku Pekao SA . - Wcześniejsze dotyczyły całego sektora przedsiębiorstw lub MŚP (czyli łącznie mikro, małych i średnich firm-red.).
Jednak to właśnie one są kluczowe w sektorze przedsiębiorstw, zarówno pod względem ich liczby, wkładu w tworzenie produktu krajowego brutto oraz zatrudnienia.
94 proc. polskich firm to mikro przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 9 pracowników. Przedsiębiorców biorących udział w badaniu, poproszono o ocenę kondycji polskiej gospodarki i jej perspektyw.
Na podstawie zebranych odpowiedzi wynika, że mikro- i małe firmy z województwa kujawsko - pomorskiego gorzej oceniają stan polskiej gospodarki niż pokazuje wynik ogólnopolskich badań.
Spodziewają się jednak, że ogólna sytuacja gospodarcza kraju w najbliższych 12 miesiącach poprawi się i - co za tym idzie - polepszy się sytuacja firmy i całej branży.
Ocena koniunktury gospodarczej za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 87 punktów (w skali 50 do 150) przy krajowym wyniku 89 punktów, natomiast ocena perspektyw to o 7 punktów więcej - 94 (przy krajowym wyniku 96). Badani przedsiębiorcy zadeklarowali w przyszłym roku zamiar niewielkiego zwiększenia zatrudnienia.
Mikrofirmy. W naszych dominuje własny kapitał
Przedstawicieli firm poproszono też o ocenę koniunktury biznesowej, z punktu widzenia oczekiwanej wysokości przychodów oraz wyniku finansowego.
Przedsiębiorcy z naszego regionu spodziewają się większych przychodów i poprawy wyniku finansowego w przyszłym roku, jednak perspektywy są niższe niż średnia krajowa.
Wśród źródeł finansowania inwestycji dominuje u nas kapitał własny. Wskazało tak 89 proc. naszych firm, 24 proc. stanowiły w ubiegłym roku kredyty bankowe. Zwraca uwagę tendencja do większego wykorzystania oferty bankowej w kolejnym okresie (z 24 do 32 procent).
Czytaj też: Firmy zatrudniające inwalidów stracą dofinansowanie! Niepełnosprawni pójdą na bruk?
Trochę lepiej sytuacja wygląda jeśli chodzi o innowacje w Kujawsko-Pomorskiem: więcej firm wprowadziło innowacyjne rozwiązania i nadal zamierza to robić.
Warto zwrócić uwagę, jak wskaźniki kształtowały się wewnątrz regionu. Okazuje się, że oceny firm nie są jednolite w każdej z grup powiatów województwa.
Warunki do prowadzenia działalności gospodarczej przez firmy w ostatnich 12 miesiącach zostały najwyżej ocenione w Grudziądzu. Z drugiej strony najlepsze perspektywy widzą przed sobą mikro i małe firmy z Włocławka. Raport zawiera także ocenę polityki władz samorządu i jakości usług świadczonych przez administrację. Co ciekawe ocena w województwie jest podobna, jak w kraju. Jednak ponownie mamy zróżnicowania wewnątrz regionu rząd i lokalną administrację najniżej oceniają firmy z Bydgoszczy i Torunia.
