Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mikrorachunek podatkowy od 2020 r. Do kiedy, kto musi i jak go wygenerować? [zasady - 2.01]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
123RF
Mikrorachunek podatkowy to indywidualny rachunek, który posłuży do przekazania do urzędu skarbowego PIT, CIT i VAT. Należy go wygenerować przed zapłatą podatku. Chodzi o płatności od 1 stycznia 2020 roku lub zlecone jeszcze w grudniu z datą na pierwszego stycznia 2020.

- Trudno oszacować, jak wiele osób powinno już teraz wygenerować mikrorachunek, ile w styczniu, a ile w następnych miesiącach - mówi Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy IzbySkarbowej w Bydgoszczy. - O tym, kiedy go wygenerować decyduje, tak naprawdę, sam podatnik. Zasadniczo, należy to zrobić przed zapłatą podatku PIT, CIT, VAT, ponieważ od 2020 roku nie będzie osobnych kont do wpłaty tych podatków, a dla każdego właśnie indywidualny mikrorachunek.

Gdy ktoś opłaca tylko PIT raz w roku nie musi geneerować mikrorachunku w 2019

Jeżeli np. podatnik opłaca jedynie podatek PIT (raz w roku) w okresie rozliczeń w kwietniu lub maju nie musi generować mikrorachunku już w tym roku. Bowiem może to zrobić w styczniu lub marcu 2020 r.

Polecamy także: Ważne! Mikrorachunek podatkowy. Za jego pomocą od 1.01. 2020 roku wpłacisz PIT, CIT, VAT. Możesz go wygenerować już teraz! [zasady]

- Nie ma żadnego ograniczenia czasowego, ważne, aby sprawdził, jaki jest numer jego mikrorachunku przed dokonaniem płatności - podkreśla Stróżyński.

Mikrorachunek podatkowy powinni założyć podatnicy i pracodawcy-płatnicy PIT, CIT i VAT.

Numer mikrorachunku podatkowego można także sprawdzić i pozyskać nie mając w domu dostępu do internetu. Jeżeli ktoś go nie posiada, albo nie wie jak korzystać z generatora rachunków, może po prostu przyjść do urzędu skarbowego i sprawdzić swój numer.

Ważne! Podatnik nie zakłada rachunku, nie musi też składać do urzędu żadnego wniosku - mikrorachunki służą wyłącznie do identyfikacji podatnika. Podatnik jedynie sprawdza (korzystając z generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl), jaki jest jego numer i na wygenerowany numer opłaca podatki.

- Powtarzam, można to zrobić w każdej chwili w ciągu roku, nawet kilka razy. Za każdym razem podatnik wygeneruje ten sam numer rachunku, nadany tylko jemu - generator może, zatem służyć jako wyszukiwarka - podsumowuje rzecznik IAS.

Jak wygenerować mikrorachunek podatkowy online?

Należy wejść na stronę www ministerstwa finansów - www.podatki.gov.pl, kliknąć pole "GENERUJ", podać swój PESEL jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej i nie jesteśmy podatnikami VAT (każdy inny przypadek wymaga wskazania numeru NIP). Podajmy poprawnie swój identyfikator podatkowy, bo to my jesteśmy odpowiedzialni za prawidłowe wygenerowanie mikrorachunku. Nie korzystajmy z innych stron internetowych lub numerów rachunków wysyłanych e-mailem lub smsem, które mogą być próbą wyłudzenia. Generator działa 24 godziny przez cały tydzień. Można więc sprawdzić swój mikrorachunek podatkowy w każdym miejscu i o każdej porze, też przez telefon czy tablet.

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne do 31 grudnia, potem wpłat należy dokonywać już na mikrorachunek.

Podatki inne niż PIT, CIT i VAT wpłacamy na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych.

Biała lista VAT. Jakie obowiązki?

To nie jedyna zmiana, która czeka podatników w najbliższym czasie. Od 1 stycznia za przelanie kwoty wyższej niż 15 tys. zł na rachunek niezarejestrowany na "białej liście VAT", nadawca poniesie sankcje. Przy wyższych przelewach nie będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu kwoty w tej części, w jakiej płatność przekracza 15 tys. zł. Ponadto poniosą ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on VAT od transakcji. Sankcji uda się uniknąć, jeśli w ciągu 3 dni od wpłaty na takie konto, przedsiębiorcy poinformują o tym naczelnika urzędu skarbowego sprzedawcy. Problem w tym, że nie zawsze wiadomo, który urząd jest tym właściwym. Biała lista takich danych nie podaje, więc zacznie się żmudne szukanie informacji w internecie. To wymusi dodatkowe obowiązki.

- Jednak wbrew pozorom to rozwiązanie jest korzystne nie tylko dla budżetu państwa, bo zwiększa wpływy z podatku VAT, ale w dłuższej perspektywie też dla przedsiębiorców - twierdzi Andrzej Kulik, dyrektor w Kaczmarski Group, w ramach której działa Krajowy Rejestr Długów. - Skłania ich bowiem do weryfikacji kontrahentów, co od dawna robią standardowo wielkie przedsiębiorstwa. Niestety, jak wynika z badań KRD, mikro, małe i średnie już nie zawsze tak czynią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska