Odszkodowania medyczne to ogromny problem dla pacjentów oraz ich rodzin. Nadzieje na rekompensatę za szkody często okazują się płonne – odszkodowania są niskie, nie wystarczające nawet na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji.
Długie sprawy sądowe
Wysokość odszkodowań medycznych w Polsce jest uzależniona od wielu czynników. Najważniejszych jest rodzaj szkody, która została wyrządzona pacjentowi. W przypadku błędów medycznych brany jest pod uwagę stopień winy lekarza lub personelu medycznego.
Kolejnym czynnikiem jest rodzaj ubezpieczenia . Często jednak okazuje się, że nawet gdy pacjent ma prawo do wysokiego odszkodowania, trudno mu je uzyskać. Przyczyną tego są między innymi długie i skomplikowane procedury sądowe oraz brak jasnych zasad i standardów w zakresie ustalania wysokości odszkodowań. Ubezpieczyciele starają się minimalizować koszty, oferując pacjentom niskie kwoty odszkodowań lub zwlekając z ich wypłatą.
Co zrobić, by dostać odszkodowanie
By uzyskać odszkodowanie za błąd lekarski należy skierować swoje roszczenia do sądu przeciwko szpitalowi, lekarzowi, czy ubezpieczycielowi szpitala. Można pozwać każdego z osobna, można też wszystkich na raz. Należy jednak pamiętać, że roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
W postępowaniach o błąd w sztuce lekarskiej najważniejszym dowodem jest opinia biegłego lekarza powołanego przez sąd. To właśnie opinia biegłego sądowego ma udowodnić czy doszło do błędu medycznego.
Ile zasądzają sądy
Kwoty odszkodowania medycznych w Polsce są bardzo zróżnicowane. Wysokość roszczeń z tytułu błędów medycznych waha się w Polsce zwykle od 20 000 do 1 000 000 złotych. O wysokości odszkodowania lub zadośćuczynienia decyduje nie tylko skala wyrządzonej szkody, ale i konsekwencja oraz upór w sądowych bataliach. W poniższej galerii, zobacz jakie rekordowe odszkodowania zasądziły sądy.
