W połowie lipca poinformowaliśmy na naszych łamach, że inowrocławski poseł Grzegorz Roszak skierował pismo do Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie przekazania Inowrocławiowi kamiennych ciosów z płaskorzeźbami, pochodzących z murów tutejszej romańskiej Bazyliki Mniejszej Imienia Najświętszej Maryi Panny. Podobne starania podjął również drugi inowrocławski poseł Krzysztof Brejza.
Słynne maski wykute w kamiennych blokach bazyliki budzą do dziś wielkie zainteresowanie nie tylko historyków. Płaskorzeźby jako pierwszy opisał w 1816 r. Jan Ursyn Niemcewicz. W nocy z 3 na 4 grudnia 1834 r. miał miejsce pożar, który strawił tę piękną świątynię. Wówczas wypadły z jego murów płaskorzeźbione ciosy kamienne. W 1856 r. przeniesiono je do zbiorów Tytusa Działyńskiego w Kórniku (woj. wielkopolskie), gdzie do tej pory się znajdują.
G. Roszak podkreślił w piśmie do ministra, że inowrocławska społeczność oczekuje, iż oryginały płaskorzeźb zostaną po 150 latach zwrócone stolicy Kujaw zachodnich.
W tych dniach minister Bogdan Zdrojewski odpowiedział naszemu parlamentarzyście.
Przypomniał, że resort podtrzymuje poparcie dla starań o powrót do inowrocławskiej świątyni ciosów kamiennych. Obecnie trwają rozmowy z dyrektorem Biblioteki Kórnickiej PAN w tej sprawie.
- Mamy szczerą nadzieję, że w czasie tak ważnej dla bazyliki uroczystości, jaką jest rocznica konsekracji, która odbędzie się w dniu 25 sierpnia 2009 r., bezcenne dla niej i jej wiernych obiekty zabytkowe powrócą na oryginalne miejsce, dodając historycznej wartości tej wyjątkowej świątyni i przyczyniając się do uświetnienia uroczystości rocznicowych - napisał minister Zdrojewski.