Radę tworzy 36 osób - naukowców i hodowców, szeroko pojętych ekspertów. "Utworzenie Rady podyktowane jest potrzebą wsparcia ze strony naukowców i ekspertów procesów racjonalizacji hodowli koni w Polsce oraz skoordynowania działań prowadzących do naprawy funkcjonowania tego obszaru rolnictwa, a w konsekwencji do rozwoju hodowli koni", uzasadania resort rolnictwa.
Utworzona Rada ds. hodowli koni będzie miała ocenić aktualną sytuację i określić zagrożenia, a następnie sformułować zalecenia działań naprawczych.
W odpowiedzi na postulaty hodowców koni oraz instytucji zaangażowanych w tym obszarze gospodarki, zasadne jest opracowanie kompleksowej strategii hodowli koni w Polsce, dostosowanej do potrzeb rolnictwa oraz sektora rekreacji i sportu.
Zadania Rady określono w 5 punktach:
- ocena sytuacji w hodowli koni w Polsce, określenie zagrożeń rozwoju dla tego kierunku hodowli oraz sformułowanie zaleceń dla działań naprawczych i kierunków rozwoju hodowli
- przygotowanie strategii hodowli koni w Polsce, dostosowanej do potrzeb rolnictwa, rekreacji, jeździectwa oraz wyścigów konnych
- opiniowanie i doradztwo z zakresu zacowania bioróżnorodności i wrażania postępu biologicznego w hodowli koni w Polsce
- opiniowanie programu działań w zakresie hodowli koni, mających na celu realizację stretegii hodowli koni w Polsce
- ocena realizacji strategii hodowli koni w Polsce oraz postępu biologicznego i zachowania bioróżnorodności
Źródło: minirol.gov.pl