MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister obrony podpisał pod Inowrocławiem umowę na dostawę amerykańskich śmigłowców

Dominik Fijałkowski
Do lotnictwa wojska lądowych trafi 96 nowoczesnych śmigłowców szturmowych Apache AH-64E. Umowa na dostawę tych maszyn podpisana została w 1. Brygadzie Lotniczej Wojsk Lądowych w Latkowie pod Inowrocławiem
Do lotnictwa wojska lądowych trafi 96 nowoczesnych śmigłowców szturmowych Apache AH-64E. Umowa na dostawę tych maszyn podpisana została w 1. Brygadzie Lotniczej Wojsk Lądowych w Latkowie pod Inowrocławiem Dominik Fijałkowski
- Polska, poza Stanami Zjednoczonymi, staje się największym operatorem śmigłowców Apache - podkreślił Mark Brzezinski, ambasador USA.

We wtorek, 13 sierpnia, w hangarze 56 Bazy Lotniczej w Latkowie, wchodzącej w skład 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał umowę na dostawę 96 amerykańskich śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. Odbyło się to m. in. w obecności ambasadora Marka Brzezinskiego i wielu innych zaproszonych gości.

Najlepsze śmigłowce dla lotnictwa wojsk lądowych

Umowa dotyczy nie tylko zakupu przez stronę polską śmigłowców, ale i całego pakietu, w skład którego wchodzi sprzęt do obsługi tych maszyn, lotniskowo-hangarowe wsparcie techniczne, pakiet szkoleniowy i środki bojowe.

Śmigłowce Apache będą dostarczane do jednostek 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych sukcesywnie, zastępując wykorzystywane dotychczas śmigłowce bojowe Mi-24.

- Trwa wielki tydzień Wojska Polskiego. Wielki tydzień transformacji polskiej armii. Wczoraj w Sochaczewie razem z panem ambasadorem uczestniczyliśmy w podpisaniu umowy na 48 wyrzutni w systemie Patriot. Będą produkowane w Hucie Stalowa Wola w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Dzisiaj przełomowa umowa, która zmienia oblicze sił powietrznych i polskiej armii - podkreślił w podinowrocławskim Latkowie minister obrony.

Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że podpisanie umowy to krok milowy. Lotnictwo wojsk lądowych zostaje bowiem wyposażone w najnowocześniejsze i najlepsze na świecie śmigłowce szturmowe. Przypomniał, że kontrakt to nie tylko sam śmigłowiec. Polska kupuje też całą logistykę i pakiet szkoleń.

Na zakupie Apache’ów skorzystają polskie zakłady

Z pozyskaniem najnowocześniejszych śmigłowców wiążą się też umowy offsetowe warte ponad miliard złotych.

Skorzystają na tym m.in., Wojskowe Zakłady Lotnicze w Łodzi z oddziałem w Dęblinie. Zostaną one zmodernizowane i uzyskają zdolność do naprawy silników śmigłowców Apache oraz AW-149, AW-101 i Blackhawk.

Minister obrony dziękował rodakom za ogromne poparcie zakupów na rzecz polskiej armii. Dziękował też rządowi Stanów Zjednoczonych Ameryki, a przede wszystkim prezydentowi USA Joe Bidenowi, za osobiste zaangażowanie w sprawę zakupu śmigłowców Apache przez Polskę.

Największy operator AH-64 po USA

Podczas uroczystości na terenie 56 Bazy Lotniczej w Latkowie głos zabrał ambasador Mark Brzezinski. - Zacznę od najważniejszego. Współpraca wojskowa pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi to nie tylko okazja do wspólnych zdjęć. Jest ona głęboko zakorzeniona poprzez wspólne szkolenia, dzielenie się technologią i wspólne planowanie - zaznaczył ambasador.

Mark Brzezinski podkreślił fakt, że Polska staje się największym operatorem śmigłowców Apache poza Stanami Zjednoczonymi. Oba kraje będą miały do dyspozycji więcej śmigłowców AH-64, niż jakakolwiek inna armia na świecie.

- Polska jest przykładem dla innych krajów. Nie zapomnimy tego jak wiele zrobiliście, aby zapewnić nam bezpieczną przyszłość - przyznał ambasador USA.

W trakcie uroczystości minister obrony narodowej zapewniał, że obecny rząd działa odpowiedzialnie, a co najważniejsze, zdaje sobie sprawę z podejmowanych decyzji. - Nie ma sprawy ważniejszej niż pokój. Politycy maja robić wszystko, żeby panował. To misja cywilizownaych narodów. To nas łączy ze Stanami Zjednoczonymi. Umiłowanie wolności, pokoju, sprawiedliwości i demokracji. To są wspólne nasze wartości. Ale wartości same się nie obronią. Bronią się one siłą społeczeństwa, siłą sojuszy i siłą swojej armii. Filozofią funkcjonowania polskich sił zbrojnych jest współdziałanie, integracja. To są naczynia połączone. Nie mogą wojska pancerne funkcjonować bez dobrego rozpoznania. Bez sił powietrznych. Bez bardzo dobrych śmigłowców - dodał Władysław Kosiniak-Kamysz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska