Maszyny w czerwcu, a najpóźniej we wrześniu br. dotrą do 56 BLot wchodzącej w skład 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu. Szkolić będą się na nich piloci oraz obsługi naziemne.
Podczas pobytu w podinowrocławskiej bazie lotniczej minister Kosiniak-Kamysz wspomniał o ubiegłorocznej wizycie w tym samym miejscu, podczas której podpisał umowę na zakup, za 10 miliardów dolarów, 96 śmigłowców Apache AH-64E dla polskiej armii. Pierwsze piętnaście z nich dotrze do inowrocławskiej brygady w 2028 roku.
- Chcemy być w pełni przygotowani do zawładnięcia tym sprzętem. Bo samo jego zakupienie nie powoduje, że mamy zdolności do posługiwania się nim. Dlatego dzisiaj podpisaliśmy umowę na leasing 8 śmigłowców bojowych Apache w wersji D. Wydajemy 300 milionów dolarów, żeby nasi piloci i personel obsługi naziemnej mógł poznać i mógł nauczyć się obsługi tego sprzętu - mówił w 56 Bazie Lotniczej minister obrony narodowej.
Wyleasingowane od Armii USA Apache w wersji D są nieco starszą wersją zamówionych przez Polskę 96 śmigłowców w wersji E.
- Rozmawiałem z naszymi pilotami. Zapewniają, że szkolenie na tej wyleasingowej wersji daje w pełni zdolności do posługiwania się śmigłowcem Apache AH-64E. Dzięki tej umowie o dwa lata skróci się cykl szkolenia - zapewnił Władysław Kosiniak-Kamysz.
Jednocześnie przypomniał on, że polscy piloci i żołnierze obsługi naziemnej już od roku szkolą się w obsłudze śmigłowców Apache w USA.
Minister podkreślił też, że strona polska wynegocjowała bardzo dobrą umowę na zakup 96 śmigłowców Apache AH - 64E, z odpowiednim zabezpieczeniem logistycznym, z uzbrojeniem, częściami zamiennymi i z offsetem. Umowę, która daję zdolności serwisowe w Polsce nie tylko śmigłowców Apache, ale i wszystkich innych amerykańskich śmigłowców, w jakie będzie wyposażane Wojsko Polskie.
Władysław Kosiniak-Kamysz mówił też w 56 Bazie Lotniczej o trwałym sojuszu polsko-amerykańskim.
- W zmieniającej się rzeczywistości są rzeczy stałe. To sojusz polsko-amerykański, przyjaźń polsko-amerykańska, to inwestycje we wspólne bezpieczeństwo. Dostęp do wielu najnowocześniejszych technologii jest oferowany tylko najbliższym sojusznikom. Dobrze się o tym przekonaliśmy, gdy negocjowaliśmy system zarządzający obroną powietrzną. To system tylko dla Polski. Dobrze przekonujemy się o tym, gdy kupujemy jako druga po stanach zjednoczonych armia, taką flotę śmigłowców Apache w najnowocześniejszej wersji E - podkreślał szef MON.
Władysław Kosiniak-Kamysz nie krył, że obecność wojsk USA w Polsce i Europie jest sprawą kluczową. Zauważył, że większe wydatki na obronność w Europie są po to, żeby utrzymać obecność wojsk amerykańskich, a nie po to, żeby je zastąpić.
W podpisaniu umowy leasingowej w 56 Bazie Lotniczej uczestniczyli: Daniel Lawton - Charge D'Affaires Ambasady USA w Polsce, parlamentarzyści, władze województwa kujawsko-pomorskiego oraz samorządowcy z Inowrocławia i gminy Inowrocław. Przybyli piloci i obsługi naziemne 1 Brygady Lotnictwa Wojks Lądowych oraz przedstawiciele Armii USA.
