https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister rolnictwa w Żninie: Terminy dotyczące międzyplonów są bez sensu! Pracujemy nad zmianami

Agnieszka Romanowicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Niektóre ekoschematy są niedostosowane do rzeczywistych potrzeb. - Trzymanie się sztywnych terminów, dotyczących np. mulczowania międzyplonów, nie ma sensu. To rolnik wie najlepiej, kiedy to zrobić. Dążymy do zmiany takich przepisów – zapowiedział minister rolnictwa podczas "Forum Rolniczego Gazety Pomorskiej".

Zobacz rozmowę z ministrem w powyższym oknie wideo.

Spis treści

Z tą sprawą rolnicy zwrócili się m.in. do „Pomorskiej”. Chodziło o uprawę międzyplonów w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”. To najpowszechniejszy ekoschemat w Polsce.

Międzyplony wydały nasiona wcześniej

Zgodnie z nim rolnicy mają obowiązek utrzymania międzyplonów ozimych co najmniej do 15 lutego. Mulczowanie dopuszcza się po 15 listopada. Problemów przez to spodziewa się m. in. Czytelnik spod Brodnicy, który obsiał pola gorczycą.

- Wydała nasiona zanim mogłem ją zlikwidować. Wiadomo, co to oznacza: w przyszłym roku będę miał problem, gdy zacznie się przebijać przez uprawę główną. A środków do walki z chwastami mamy coraz mniej. Korzyści z uprawy międzyplonów są widoczne dopiero po kilku latach, ale przy obecnym stanie prawnym, kolejnych lat najprawdopodobniej nie będzie – podkreślał w rozmowie z „Pomorską”.

To rolnik wie najlepiej

Temat ten, w trakcie Forum Rolniczego „Gazety Pomorskiej” w Żninie, poruszyła redaktor Lucyna Talaśka-Klich w rozmowie z Czesławem Siekierskim, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi.

- To są przepisy niedostosowane do rzeczywistych potrzeb. Czy trzymanie się sztywnych terminów ma sens? – pytała.

- Nie ma sensu – odpowiedział Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. – Rolnictwo jest bardzo zróżnicowane w Europie. Często nawet w tym samym gospodarstwie, na tym samym polu. Nie powinno być żadnych instrukcji w tym zakresie. To rolnik wie najlepiej, kiedy ma mulczować międzyplony. Część narzuconych przepisów wymaga zmiany i robimy przegląd w tej sprawie. Dążymy do wyłączenia niepotrzebnych obciążeń rolników przez rozporządzenia krajowe. Jestem ministrem dopiero od 10 miesięcy, pewnych rzeczy nie zdążyłem jeszcze zmienić. Pracują nad tym całe zespoły, nieustannie rozmawiamy, w tym celu odwiedziłem wszystkie izby rolnicze w Polsce.

Mulcz powinien zostać na polu do 15 lutego

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że mulcz powinien pozostać na polu do 15 lutego następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności.

Mulczowanie można wykonać przez:

  • ścięcie biomasy i pozostawienie mulczu na powierzchni pola lub
  • częściowe wymieszanie międzyplonu z glebą, przy czym można to wykonać każdą maszyną, która nie przyoruje skiby. W przypadku stosowania brony talerzowej należy pamiętać o takim ustawieniu talerzy, które nie powoduje odwrócenia skiby.

- Wykorzystanie biomasy międzyplonu ozimego jako mulczu umożliwia wcześniejsze przygotowanie stanowiska pod zasiewy roślin jarych. Dodatkową zaletą mulczowania jest efekt nawozowy – uzupełnia ARiMR.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska