Ministerstwo Finansów chce opodatkować dochody spółek zakładanych za granicą

Redakcja
sxc.hu
Resort finansów przygotował projekt nowych przepisów podatku od przerzucania dochodów do rajów podatkowych.

Projekt nowych przepisów został przekazany do uzgodnień międzyresortowych. Zakłada on wprowadzenie do ustaw o podatku dochodowym nowego rozwiązania polegającego na opodatkowaniu w Polsce dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych, tzw. CFC - Controlled Foreign Corporation. Najczęściej tego typu spółki zakładane są za granicą, po to by przerzucić dochody i opodatkować je według korzystniejszych zasad. Dotyczy to nie tylko spółek zakładanych w rajach podatkowych, ale też w innych państwach z preferencyjnymi systemami podatkowymi.

Zobacz też: Majątek polskich firm wart tyle, co 899 Stadionów Narodowych

Projekt zmierza do tego, by krajowe firmy płaciły w Polsce podatek również od dochodów osiągniętych przez kontrolowaną spółkę z siedzibą lub zarządem w kraju o niższym opodatkowaniu. Dochody takie byłyby opodatkowane w Polsce według stawki 19 proc

Spółka zagraniczna zostałaby uznana za CFC, jeśli co najmniej połowę jej dochodów stanowiły tzw. dochody pasywne, czyli np. z dywidend, z odsetek, ze zbycia akcji lub udziałów, z poręczeń i gwarancji, z praw autorskich, z praw własności przemysłowej. Polska firma płaciłaby 19-procentowy podatek nie tylko od dochodów pasywnych zagranicznej spółki kontrolowanej, ale również od dochodów z jej działalności finansowej, jak i niefinansowej.

**Zobacz też: [

Kolejne ułatwienia w zakładaniu firmy

](http://www.strefabiznesu.pl/artykul/kolejne-ulatwienia-w-zakladaniu-firmy)**

Nowe regulacje miałyby zastosowanie w sytuacji, gdyby spółka zagraniczna była zlokalizowana w państwie, w którym ustawowa stawka podatku dochodowego jest niższa o co najmniej 25 proc. od polskiej stawki PIT lub CIT albo w której zagraniczne przychody - w tym wypadku z Polski - w ogóle nie są opodatkowane.

Nowe przepisy miałyby dotyczyć tylko tych polskich firm, które mają istotny wpływ na zakres i rozmiar działalności spółki zagranicznej, czyli mają w niej co najmniej 25 proc. udziałów lub 25 proc. praw głosu w organach tej spółki (np. w radzie nadzorczej) lub 25 proc. udziałów związanych z prawem do uczestnictwa w jej zyskach.

Nowe przepisy najmocniej dotkną małe przedsiębiorstwa, które transferują stosunkowo niewielkie środki finansowe. Dla dużych spółek, tam gdzie w grę wchodzą duże pieniądze, będzie to kolejny problem do rozwiązania. Im więcej zysków ma firma, tym więcej może przeznaczyć środków na koszty związane z „przerzuceniem” ich za granicę - mówi Andrzej Brzeziński, doradca podatkowy.

 

Projekt zakłada także rozwiązania, które miałyby zapobiec wielokrotnemu opodatkowaniu tych samych dochodów, jak i wprowadzenie minimalnego progu, poniżej którego przepisy o zagranicznej spółce kontrolowanej w ogóle nie byłyby stosowane.

Zobacz też: Jak sfinansować swój biznes?

Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu projektu podało, że podobne regulacje mają już inne państwa unijne, takie jak: Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania czy Włochy. Resort podał również przykłady krajów spoza Europu, które wprowadziły podobne rozwiązania: Argentyna, Brazylia, Chiny, Indonezja, Izrael, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Meksyk, Nowa Zelandia, Republika Południowej Afryki, Stany Zjednoczone i Turcja. Przepisy dotyczące CFC przewidziała również Komisja Europejska w projekcie dyrektywy w sprawie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania przedsiębiorstw.

Zdaniem resortu finansów nowe przepisy nie naruszałyby postanowień międzynarodowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, dlatego ministerstwo nie widzi potrzeby ich zmiany. MF zakłada, że nowe przepisy przejdą przez proces legislacyjny do końca roku i weszłyby w życie z początkiem 2014 r.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Materiał oryginalny: Ministerstwo Finansów chce opodatkować dochody spółek zakładanych za granicą - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie