Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Rolnictwa obala duńskie mity o polskiej żywności

za Ministerstwem Rolnictwa
sxc
- Podważanie jakości polskiej żywności przez minister rolnictwa Danii Mette Gjerskov jest niedopuszczalne - twierdzi minister Stanisław Kalemba.

Przekazywane przez duńskie media stereotypy są bezpodstawne. Oto odpowiedzi ministerstwa:

1. Polskie warzywa zawierają pestycydy i są trujące?

Polskie warzywa podlegają tej samej kontroli, jaka dotyczy wszystkich upraw w Unii Europejskiej.

W Polsce dominują gospodarstwa rodzinne. Od pokoleń kultywuje się w nich dbałość o otaczające środowisko, gdyż każdy rolnik chce przekazać gospodarstwo swojemu następcy w jak najlepszym stanie, aby wiele następnych pokoleń mogło dalej prowadzić z powodzeniem produkcję rolną. Dlatego też poziom stosowanych środków chemicznych jest u nas znacząco niższy niż w krajach o intensywnym rolnictwie, z jakim np. mamy do czynienia od dziesięcioleci właśnie w Danii. Polscy rolnicy nie wykraczają poza 170 kg/ha w stosowaniu nawozów azotowych w produkcji roślinnej i nie ubiegają się o stosowanie żadnych derogacji na stosowanie wysokiego nawożenia azotowego, które w Danii wynosi dla przykładu 230 kg N/ha.

To nie w Polsce mieliśmy do czynienia z aferą E.Coli, a wcześniej dioksynową. Choć z tego powodu ponieśliśmy znaczne straty w międzynarodowym handlu.

Wysuwając takie oskarżenia duńska minister rolnictwa powinna poprzeć je wynikami konkretnych badań z podaniem szczegółowych danych.

2. Produkcja mięsa nie podlega kontroli ?

W Polsce, tak jak i w innych państwach członkowskich utrzymywany jest system oficjalnych kontroli i innych działań stosownych do okoliczności, z uwzględnieniem informowania opinii publicznej o bezpieczeństwie i ryzyku związanym z żywnością, nadzoru nad bezpieczeństwem żywności oraz działań monitorujących, obejmujących wszystkie etapy produkcji, przetwarzania i dystrybucji żywności.

Kontrole w zakresie bezpieczeństwa żywności w odniesieniu do mięsa uprawnione są Inspekcja Weterynaryjna (produkcja i wprowadzanie na rynek) i Państwowa Inspekcja Sanitarna (mięso znajdujące się w sprzedaży).

Ponadto, w Polsce ustanowiono system środków i kar mających zastosowanie w przypadku naruszenia prawa żywnościowego. Ustanowione środki i kary są skuteczne, proporcjonalne i odstraszające.

Obowiązkiem każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest wprowadzenie w życie prawa żywnościowego oraz monitorowanie i kontrola przestrzegania przez podmioty działające na rynku spożywczym odpowiednich wymogów prawa żywnościowego i Polska to czyni.

3. Polska żywność stanowi zagrożenie dla zdrowia konsumentów?

Polska kładzie szczególny nacisk na bezpieczeństwo żywności i jako państwo członkowskie UE jest zobowiązana do ich stosowania.

Rozporządzenia tzw. "pakietu higienicznego", obowiązujące wprost we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej ustanowiły przejrzyste zasady polityki w zakresie higieny i bezpieczeństwa żywności, która jest stosowana do całej żywności oraz wszystkich podmiotów działających na rynku spożywczym w Unii Europejskiej.

Polska żywność, w tym produkty pochodzenia zwierzęcego, wprowadzana na rynek Unii Europejskiej oraz państw trzecich spełnia wszelkie wymagania prawa żywnościowego, jest zatem w pełni bezpieczna.

Żywność pochodzenia zwierzęcego produkowana w Polsce jest żywnością bezpieczną, ponieważ:

- na wszystkich etapach produkcji zapewniony jest nadzór urzędowego lekarza weterynarii,

- jakość higieniczna surowców wykorzystywanych do produkcji żywności jest monitorowana, m. in. poprzez pobieranie próbek i wykonywanie badań laboratoryjnych w ramach opracowywanego przez Głównego Lekarza Weterynarii "Krajowego programu badań kontrolnych obecności substancji niedozwolonych oraz pozostałości chemicznych, biologicznych i produktów leczniczych u zwierząt i w żywności pochodzenia zwierzęcego",

- stan zdrowia zwierząt jest stale monitorowany przez Inspekcję Weterynaryjną,

- jakość i bezpieczeństwo pasz stosowanych w żywieniu zwierząt są pod stałym nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej. \
4. Produkcja polskiej żywności jest nieekologiczna ?

Rolnictwo ekologiczne stanowi jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi rolnictwa na świecie a także w Polsce. Pod koniec lat 90-tych w naszym kraju nastąpił wzrost zainteresowania tą dziedziną rolnictwa. Początkowo rolnictwo ekologiczne rozwijało się jako ruch społeczny.

W 2004 roku po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej ramy prawne w zakresie rolnictwa ekologicznego zostały zastąpione przepisami unijnymi.

Rozwój rolnictwa ekologicznego w Polsce charakteryzuje się stałym wzrostem, zarówno liczby gospodarstw ekologicznych, jak i powierzchni upraw ekologicznych. W 2012 r. w Polsce kontrolą jednostek certyfikujących objętych było blisko 26,5 tys. gospodarstw ekologicznych, gospodarujących na ponad 600 tys. ha. Na rynku działa też 270 przetwórni ekologicznych.

5. Polska żywność jest tańsza, bo jest złej jakości?

Tańsza, bo polski rolnik czy przetwórca jest bardziej efektywny, bo jedna-czwarta produkcji wysyłana jest na eksport, bo pół miliarda unijnych konsumentów coraz częściej wybiera właśnie polską żywność, którą ceni za niepowtarzalny smak i jakość.

Pełna odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na stronie http://www.minrol.gov.pl/pol/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Obalamy-dunskie-mity-o-polskiej-zywnosci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska