- Oświadczenie Warszawskie, które dziś podpisaliśmy zawiera czternaście punktów dotyczących wspólnych działań na rynkach rolnych, w tym dotyczących uruchomienia środków na ich stabilizację - powiedział podczas konferencji Krzysztof Jurgiel.
- Jesteśmy trzema krajami, które mają bardzo duży potencjał produkcji rolnej – zwrócił uwagę minister rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego i leśnictwa Francji Stephane Le Foll.
Problemów jednak nie brakuje.
Według szefów resortów, niezbędna jest dyskusja z reprezentantami sektora mleczarskiego o wprowadzeniu mechanizmów wyhamowania poziomu produkcji w UE. Ministrowie stoją na stanowisku, że powinny mu towarzyszyć finansowe rekompensaty. Pieniądze mają pochodzić z unijnego budżetu.
Rynek Wieprzowiny? Schmidt, Jurgiel i Le Foll uważają, iż należy w trybie pilnym reaktywować mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania.
Przeczytaj również: Plan Rosji - przedłużenie embarga do końca 2017
Kolejna rzecz, "weimarska trójka" jest za wprowadzeniem tymczasowego programu wsparcia dla rolników. Ma ono zwiększyć płynność finansową gospodarstw. Kłopoty rolników są związane ze spadkiem cen, efektem rosyjskiego embarga. Dlatego środki przeznaczone na realizację takiego mechanizmu powinny pochodzić z budżetu Unii.
Jeśli chodzi o sektor owoców i warzyw, instrumenty wymagają technicznej korekty umożliwiającej jednolite traktowanie korzystających z takiego wsparcia.
Zobacz też: Pakiet pomocowy dla producentów mleka, wieprzowiny, warzyw i owoców
Całą treść tzw. oświadczenia warszawskiego znajdzicie w załączniku dostępnym po prawej stronie.

Źródło: minirolgov.pl