Współpraca firmy Uni Saper i Muzeum Wojsk Lądowych trwa od kilku lat. - Dzięki temu do naszej placówki trafiają ciekawe eksponaty, które po konserwacji możemy prezentować na wystawach w muzeum - mówi Łukasz Skoczek z MWL.
To m.in. radziecka mina przeciwpiechotne PFM-1. - Urządzenie zawierało płynny materiał wybuchowy umieszczony w jednej z części miny oraz specjalny zapalnik reagujący na gwałtowne zmiany ciśnienia płynu. Nadepnięcie lub ściśnięcie pojemnika z materiałem wybuchowym powodowało eksplozję miny - wyjaśnia Łukasz Skoczek.
Miny można było rozrzucać ręcznie albo zrzucać z helikopterów. Używane przede wszystkim w Afganistanie. W latach 90. wojska rosyjskie stosowały ją także w kaukaskich konfliktach w Armenii, Azerbejdżanie i Czeczenii. Odnotowano także stosowanie tych min w konfliktach w Iraku i Somalii.
Jej dość nietypowy kształt powodował, że ofiarami miny bardzo często byli cywile, w dodatku głównie dzieci. Ze względu na swój kształt nazywana miną motylkową. Miny produkowano głównie w kolorze zielonym i brązowym, ale też niebieskim czy czerwonym. Mina nie została jednak specjalnie zaprojektowana tak, by przyciągać uwagę dzieci. Taki kształt miał po prostu pożądane właściwości aerodynamiczne.
Przeczytaj również: Co kryje ziemia, czyli tajemnicze znalezisko saperów dla muzeum
U dorosłych detonacja miny groziła przede wszystkim utratą kończyny, jednak w przypadku małych dzieci wybuch często prowadził do śmierci. Niektóre modele miały zapalnik czasowy, co powodowało, że eksplodowały w najmniej spodziewanym momencie, np. po zabraniu ich do domu lub w czasie snu. Bardzo podobna mina BLU-43 znajduje się na uzbrojeniu armii amerykańskiej.
W 1997 roku podpisamo traktat ottawski, który zakazał stosowania min PFM-1. Jej producent, czyli Rosja nie podpisała dokumentu zakazującego stosowania lądowych min przeciwpiechotnych. Nadal posiada na wyposażeniu swojej armii. Traktatu nie podpisały również USA, które produkują miny BLU-43) oraz Chińska Republika Ludowa.
Do Muzeum Wojsk Lądowych saperzy przekazali również niemiecką ćwiczebną minę przeciwpancerną Übung Tellermine 35 z okresu II wojny światowej. Służyla do szkolenia jednostek saperskich odpowiedzialnych za stawianie pól minowych.
Czytaj e-wydanie »