Mistrzostwa Polski Motocross w Więcborku. Kacper Chrostowski tuż za podium w II rundzie

Piotr Pubanz
II runda Mistrzostw Polski Motocross na torze Plebanka w Więcborku
II runda Mistrzostw Polski Motocross na torze Plebanka w Więcborku Marcin Misiak
W weekend 5-6 września na torze Plebanka w Więcborku rozegrana została druga runda Orlen Mistrzostw Polski w motocrossie, w której udział wzięło prawie 150 jeźdźców z klubów motorowych z całego kraju. O punkty walczono w dziewięciu klasach: MX65, MX85, MX125, MX Kobiet, MX2 Junior, MX2, MX Open, MX Masters i MX Masters 50+. Dodatkowo ich zmaganiom towarzyszyły wyścigi klas MXB i MXC w Pucharze Krajny.

Zawodników oszczędziła aura, zwłaszcza w niedzielę była idealna pogoda do ścigania, która na Plebankę zwabiła sporą rzeszę kibiców z całego województwa. Do rywalizacji przystąpiła liczna grupa miejscowych zawodników z Więcborskiego Klubu Motorowego. Największe szanse na dobre lokaty dawano gospodarzom w klasie MX 125. Przed dwoma tygodniami w Człuchowie Wiktor Rafalski zajął tam piąte miejsce, a dwie lokaty niżej uplasował się Kacper Chrostowski. Atut własnego toru nie pomógł.

Więcborskie zmagania w motocrossowych mistrzostwach Polski

Więcborczanie spisali się w tej klasie bardzo dobrze, ale do podium nieco zabrakło. Niedoścignieni tego dnia byli: Damian Zdunek i Aleh Makhnou z CAMK Człuchów oraz Aleksander Świrczak KM X Racing Lesznowola, dwukrotnie mijając metę w takiej właśnie kolejności. Chrostowski ukończył ściganie na czwartym miejscu, „oczko” niżej uplasował się Łukasz Ryczek, a wspomniany Rafalski może mówić o wielkim pechu, bowiem po udanym starcie w pierwszym biegu (czwarta lokata), w drugim nie dojechał do mety, plasując się ostatecznie na 10. miejscu. Wysoko należy ocenić też występ Marcina Ryczka ścigającego się w „Mastersach”.

Zawodnik gospodarzy dwukrotnie mijał metę na czwartych miejscach i takową też lokatę zajął w klasyfikacji końcowej. Tu najlepszy był Maciej Zdunek (CAMK Człuchów). Z kolei wśród najmłodszych zawodników startujących w klasie MX 65 udanie zaprezentowała się Olaf Olek plasując się na szóstym miejscu. Miejscowi zawodnicy mieli jednak okazję stanąć w weekend na podium. Na jego najniższym stopniu znalazło się miejsce dla weterana (+50 lat) Adama Nowackiego, a Puchar Krajny w klasach MXB i MXC został zdominowany przez gospodarzy. Zwyciężył Dariusz Malczewski, a trzeci był Daniel Krzysztofek. Trzecia runda Mistrzostw Polski rozegrana zostanie już w najbliższy weekend (12-13 września) na torze w Gdańsku.