https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mleko w szkole już nie może być czekoladowe

Krzysztof Strauchmann
Mleko smakowe wyleciało z programu po zaleceniach Ministerstwa Zdrowia i Instytutu Żywności i Żywienia.
Mleko smakowe wyleciało z programu po zaleceniach Ministerstwa Zdrowia i Instytutu Żywności i Żywienia. Pawel Relikowski / Polska Press
Od początku października Ministerstwo Rolnictwa połączyło dotychczasowe programu „Mleko w szkole” oraz „Owoce i warzywa w szkole” w jeden program o nieco zmienionych zasadach. Z programu wyleciało mleko smakowe. Już nie można go wybrać, nawet za dopłatą.

Chętne dzieci nadal będą bezpłatnie otrzymywać mleko w kartonach na zmianę w świeżymi owocami i sokami. Z programu wypadły jednak klasy najstarsze.

Dotychczas obejmował uczniów klas I - VI, od października tylko klasy I - V. Rodzice stracili także możliwość wykupienia dla swojego dziecka za dodatkowa opłatą wysokości kilku złotych miesięcznie mleka smakowego, przeważnie czekoladowego.

Jaki jest efekt?

- W mojej placówce mleko smakowe piło dotychczas 50-55 uczniów - mówi Janusz Rzepkowski, dyrektor szkoły w Kopicach koło Grodkowa (96 uczniów), który pierwszy zwrócił uwagę na nieoczekiwane skutki zmian. - Mleko białe, wydawane bezpłatnie, było w niełasce i piło je 5-6 uczniów. Obecnie do picia mleka białego zgłosiło zaledwie 15 uczniów, przy czym około 40-45 uczniów wyraża ochotę picia mleka, ale tylko wtedy, gdy powróci mleko smakowe. Sami rodzice podkreślają, iż mleko w domu w postaci czystej jest przez dzieci nielubiane i trzeba je zawsze czymś „przyprawić”, aby dziecko chciało je spożyć.

Sprawdziliśmy w kilku szkołach na Opolszczyźnie. Większość już wcześniej sama zrezygnowała z opcji mleka smakowego. Bo to problem ze zbieraniem składek, bo dzieli uczniów, może być „niezdrowe”.

Dariusz Mamiński z biura prasowego Ministerstwa Rolnictwa potwierdza, że mleko smakowe wyleciało z programu po zaleceniach Ministerstwa Zdrowia i Instytutu Żywności i Żywienia.

Dzieciom udostępniane są wyłącznie produkty bez cukru i innych dodatków smakowych. Do nowego programu przystąpiło 13,1 tys. szkół w Polsce, o 400 więcej niż przed rokiem.

Co i ile pić, by zaspokoić pragnienie?

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kalina
Mleko kartony smakowe nie zdrowe chemia. Moja córka brzuch bolał.i więcej nie korzystam.
Pamiętam dawny czasy kubek ciepły mleko kakaowe ale inny smak pyszny (nie pamiętam co to było smak i zapach )to były prawdziwe mleko
G
Gosia
Mleko smakowe ma sama chemie i nic więcej. Dawniej bylo tylko biale mleko lane prosto do kubka kto chcial przynosil kakao.Dzisiak mamy mleko w kartonie i wystarvzajaco duzo chemii wkolo , zeby dzieci faszerowac chemicznym mlekiem.Nie lubi dziecko nikt nie zmusza do picia., a mleko smakowe skoro rodzix w domu daje niech daje .W szkole powinno promowac sie to co zdrowe..to tak jakby dzieci mialy wybor jablko czy czips bananowy tez nie taki zdrowy jal mogloby sie wydawac
M
Mama
Mleko bez dodatkow jak najbardziej i moj syn chetnie je pije natomiast warzywa i owoce powinny byc dostarczane w taki sposob, by dzieci dostawaly naprawde swieze , a nie jak niejednokrotnie sie zdarzylo spleniale lub podgnite
G
Gosia
I bardzo dobrze...smakowe zawiera wiele niezdrowych składników.
e
eMCeH

niech Ci pseudorodzice zastanowią się jaki jest cel picia mleka przez dziecko a co dostarczają producenci w tzw. smakowych. Już to UHT jest zdecydowanie lepsze niż "czekoladowe". Ludzie opamiętajcie się i przestańcie wydawać publiczne pieniądze na bezwartościowe produkty jakie Wam wciskają producenci. Pomyślcie o zdrowiu Waszych dzieci.

312
Widziałeś (aś) kiedyś w ogóle takie mleko? Większy sens ma picie smakowego niż żadnego.
.
A jaki ma sens picia mleka smakowego? Przecież ono nie ma nic wspólnego ze zdrowym jedzeniem. To tak jakby rząd zrobił dofinansowanie do chipsów w szkołach.
312
Smakowe wyleciało, zwykłego nie chcą pić, więc mniej pójdzie z budżetu. Do tego z owoców rzucą cytryny i mirabelki, nikt nie będzie chciał, program się zamknie i dojna zmiana sama się napędza.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska