Z całej Polski na warsztaty zostało zaproszonych dziesięć osób, w tym trzy z powiatu świeckiego. Jutro rano przez Bydgoszcz, Warszawę iWiedeń w Alpy wyruszą Klaudia Heldt z Bukowca i Jakub Rybczyński ze Świecia. Oboje od września rozpoczną naukę w klasie maturalnej I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu. Ich opiekunem podczas wyjazdu będzie instruktor teatralny ośrodka kultury, nasz korespondent, Sławomir Jóźwiak.
Projekt zatytułowany "Europe - identity under (de)construction" organizowany jest przez "Informelle Gruppe", wolontariackie stowarzyszenie młodych artystów zaangażowane w tematykę społeczno-polityczną, działające na terenie Salzburga. Zajęcia odbędą się w dniach 23 sierpnia - 12 września i weźmie w nim udział 40 osób w wieku 18-30 lat z Austrii, Bułgarii, Hiszpanii oraz Polski.
O możliwości wyjazdu poinformował młodych aktorów Tomasz Pasiek, który w Towarzystwie Miłośników Ziemi Świeckiej koordynuje projekty międzynarodowe. - Musieliśmy przygotować list motywacyjny oraz cv. Potem czekała nas jeszcze rozmowa kwalifikacyjna przez internet - mówi Jakub Rybczyński o przygotowaniach. - Tego bałem się najbardziej, ale okazało się, że nie było to wcale tak stresujące. Dyskusja przebiegała w luźnej atmosferze. Skupiała się na naszych planach i zainteresowaniach.
- Mi też poszło gładko, bez większych stresów - uśmiecha się Klaudia Heldt. Ona najbardziej obawia się tego, że straci prawie dwa tygodnie nauki na początku klasy maturalnej.
- Moi rodzicie mieli obawy, czy zdążę to wszystko potem nadrobić, ale przekonałam ich, że taka szansa może się już nie powtórzyć - dodaje dziewczyna.
Pedagodzy może również niepokoją się o późniejszy start swoich zdolnych uczniów, ale na Facebooku "czerwonego ogólniaka" można przeczytać szeroką notę na temat wyjazdu kipiącą entuzjazmem.
- Celem projektu jest uświadomienie młodzieży ich artystycznego potencjału, a także społecznej świadomości w odniesieniu do podobieństw oraz różnic z innymi Europejczykami. Organizatorzy mają nadzieję zaszczepić wśród uczestników idee solidarności i tolerancji - czytamy na stronie profilowej "czerwonego ogólniaka" na popularnym portalu społecznościowym. - Formą realizacji powyższych założeń będą między innymi warsztaty teatralne i fotograficzno-dziennikarskie, ale o szczegółach dowiemy się od uczestników już niedługo! - administratorzy zapowiadają regularne relacje przesyłane z Salzburga.
Jest też kilka słów o profitach płynących z udziału w takich warsztatach. - Czy warto angażować się w takie projekty? Zdecydowanie tak! Dają one możliwość zdobywania tak zwanych miękkich umiejętności takich jak: zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, empatia, umiejętność kooperacji, rozwiązywania problemów. Są one niezwykle poszukiwane przez dzisiejszych pracodawców - oceniają pedagodzy.
Młodzież będzie nocować na sali gimnastycznej jednej ze szkół. Zajęcia będą odbywać się np. na scenie miejskiego amfiteatru.