To nie pierwsza wspólna inicjatywa krajoznawcza uczniów obu szkół. Skąd te wspólne zainteresowania? Kształtują je państwo Agnieszka Marjańska, nauczycielka w szkole w Stawkach, i Maciej Marjański, geograf w nieszawskiej szkole, nauczycielskie małżeństwo. Oboje to zapaleni turyści i krajoznawcy.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
W ramach realizowanego od początku roku projektu "Z biegiem Wisły" młodzi krajoznawcy zwiedzili już Płock, Dobrzyń nad Wisłą, Włocławek, Nieszawę i Ciechocinek. W sobotę uczcili Światowy Dzień Turystyki wyprawą do Torunia.
Toruńskimi bulwarami młodzi krajoznawcy pod opieką nauczycieli ruszyli poprzez Aleję Wiślaną do Przystani Toruń. To najnowsza i najmniej znana część bulwarów, tu znajduje się kamień upamiętniający obecny Rok Wisły.
Głównym celem wycieczki było zwiedzanie wystawy w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, które pod szyldem Muzeum Szlaku Wisły przygotowało wystawę pt. "Dla żeglowania bezpiecznego. Święci patroni i sanktuaria wodniaków wiślanych". Ekspozycja ta prezentowała świętych patronów czczonych przez ludzi pracujących na Wiśle, ich religijność, pracę i zmagania z żywiołem rzeki.
Uczniowie odbyli wirtualną podróż żeglownym odcinkiem Wisły począwszy od leżącego na Śląsku Strumienia po Gdańsk. Część tego szlaku poznali podczas poprzednich wycieczek.
Potem młodzi krajoznawcy znaleźli nad Wisłę miejsce, gdzie jeszcze w XIX wieku istniał drewniany most. Pozostała po nim nazwa ulicy i zbudowana w tym miejscu platforma widokowa.
Kolejna wyprawa na spotkanie z królową polskich rzek już za miesiąc. Tym razem do Grudziądza.
Pogoda na dzień (02.10.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news