Młodzi często są zadłużeni m.in. względem firm pożyczkowych. Rachunków za telefon czy telewizję też nie płacą regularnie.
Zobacz także: 75 mln zł zobowiązań mają emeryci z Kujaw i Pomorza. 27,5 mln zł więcej niż 2 lata temu
Efekt? - Wartość ich zobowiązań w województwie kujawsko-pomorskim przekracza 97 milionów złotych - informuje Magdalena Krolak, reprezentująca BIG Info Monitor.
Na 16 województw, nasze zajmuje 6. miejsce pod tym względem. Przeciętnie na osobę w wieku od 18 do 31 lat przypadają 3422 złote zaległości.
Osoby we wspomnianym wieku 18-31 lat nazywane są pokoleniem Y. Socjologowie mówią o tym pokoleniu: - Zaciąganie zobowiązań finansowych traktowane jest już w pokoleniu Y jako element stylu życia, otwarcia na świat - komentuje Roman Pomianowski, psycholog ze Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonych. - Zadłużenie nie jest dla nich wstydliwym problemem, jak dla starszego pokolenia.
Trzeba jednak uważać, żeby nie wpaść w spiralę długów. - Presja wynikająca z promowanego powszechnie konsumpcyjnego stylu życia to nieszczęśliwa mieszanka - uważa dr Michał Kisiel, ekspert z portalu Bankier.pl. - Młodzi ludzie, nie mający jeszcze doświadczenia w sprawach finansów, łatwiej wpadają w pułapki. Kupno telefonu na abonament czy zaciągnięcie szybkiej pożyczki może zemścić się w postaci negatywnego wpisu w historii kredytowej. Każdy ma prawo do błędów, ale w przypadku młodszych osób konsekwencje mogą być szczególnie przykre.
Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców