https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi Polacy niezbyt ochoczo szukają pracy. Dlaczego?

Młodzi Polacy nie garną się do pracy
Młodzi Polacy nie garną się do pracy pixabay
Co piąty bierny zawodowo Polak ma mniej niż 25 lat. Nie pracuje, nie szuka pracy i nie jest gotowy do jej podjęcia.

Chociaż sytuacja młodych na rynku pracy się poprawia, to nadal biernymi pozostaje ok. 2,8 mln z nich, a ponad 230 tys. jest bezrobotna (to co siódmy klient urzędów pracy). Największy problem z bezrobotną młodzieżą ma Małopolska, Lubelszczyzna i Podkarpacie. W Kujawsko-Pomorskiem bezrobocie wśród osób do 25 roku życia wynosi 15,8 proc. - wylicza Ingeus, firma specjalizująca się w aktywizacji zawodowej osób w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy.

Z badań aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) wynika, że w ostatnim kwartale 2015 r. tylko co trzeci młody Polak (33,2 proc. osób 15-25 lat) był aktywny zawodowo, czyli pracował lub mimo bezrobocia, aktywnie poszukiwał zatrudnienia i był gotowy do jego podjęcia. 

W grupach starszych ten odsetek wyniósł 85,4 proc. wśród 25-34 latków i 87,7 proc. między 35 a 44 rokiem życia. Badania wskazują, że główną przyczyną niskiej aktywności młodych Polaków jest odkładanie wejścia na rynek pracy ze względu na kontynuowanie nauki. 

Osoby poniżej 25 roku życia stanowią aż 20,8 proc. wszystkich biernych zawodowo Polaków, ich liczba w badanym okresie wyniosła prawie 2,8 mln osób. Z kolei, gdy spojrzymy na wskaźnik zatrudnienia, to poza seniorami (7,5 proc.), to wśród młodych jest on najniższy - 26,5 proc. 

Na koniec 2015 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było ponad 236 tysięcy młodych Polaków. To i tak nieźle - w latach 90. bywało, że ich liczba przekraczała milion. Prawie połowa (44 proc.) młodych bezrobotnych klientów PUP posiada wykształcenie zasadnicze zawodowe, gimnazjalne lub niższe. Co piąty średnie ogólnokształcące, a 27,7 proc. średnie zawodowe lub policealne. Jednak 18,5 tys., czyli 7,8 proc. młodych bezrobotnych posiada dyplom uczelni wyższej.

Na podst. raportu Ingeus (M)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zawiedziony Bydgoszczą
Mam 27 lat, urodziłem się i wykształciłem (studia) w Bydgoszczy. Jedyne co Bydgoszcz miała mi do zaoferowania po studiach to 1500 zł netto...Żałosne...w związku z tym, tak jak wielu moich równieśników miałem do wyboru - wyjazd na zachód, albo szukanie pracy w inncyh miastach...chciałem zostać w Polsce. Znalazłem pracę w Poznaniu, gdzie otrzymałem moim zdaniem godne wynagrodzenie, z szansą na dalszy rozwój...nie zgadzam się z tym, że młodzi nie szukają pracy - to co miała do zaoferowania mi bydgoszcz było poniżające - śmieciówka i grosze...pozdrowienia dla wszyskich zatrudnionych po znajomościach w bydzi - nawet nie wiecie jak macie dobrze :) hehe
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska