Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi włocławianie mówią: stop płatnym studiom !

(kp)
sxc
Włocławskie organizacje, które wspólnie podjęły akcję przeciw wprowadzeniu odpłatności za drugi kierunek studiów, zyskały sojusznika w pośle Łukaszu Zbonikowskim.

We Włocławku trwa akcja zbierania podpisów pod sprzeciwem wobec planów wprowadzenia odpłatności za drugi kierunek studiów na studiach dziennych prowadzonych przez uczelnie publiczne. Taki pomysł znalazł się w przygotowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego założeniach do projektu reformy nauki i szkolnictwa wyższego.

Do akcji we Włocławku włączyły się ugrupowania młodzieżowe. W ich imieniu występują: Paula Langnerowicz, marszałek Sejmu Dzieci i Młodzieży, Michał Cieś-liński - Projekt Polska, Rafał Kora-siewicz, koordynator Młodego Włocławka, członek Młodzieżowej Rady Miasta, Błażej Pęszyński z Rady Uczelnianej WSHE, Karolina Lubasińska, posłanka na Sejm Dzieci i Młodzieży, Mateusz Czarnowski z Forum Młodych PiS, Jarosław Kłosiński z Niezależnego Zrzeszenia Studentów

Podpisy zbierane będą do 20 czerwca przez wszystkie organizacje oraz w biurze poselskim posła Łukasza Zbonikowskiego we Wło-cławku, ul. Jagiellońska 21, tel. 54 232-32-44.

A oto 10 argumentów młodych włocławian przeciw pomysłowi wprowadzenia odpłatności za drugi kierunek studiów:

1. Propozycja rządu Donalda Tuska to pierwszy etap do wprowadzenia w Polsce pełnej odpłatności za studia. Jest to sondowanie polskich studentów. Jeżeli rząd nie napotka oporu środowiska studenckiego, za kilka lat w pełni skomercjalizuje polskie szkolnictwo wyższe.

2. W grudniu 2008 roku Premier Donald Tusk na spotkaniu ze studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego odpowiadając na pytania zapewnił, iż jest przeciw płatnym studiom, a także za przywróceniem ulg dla studentów i uczniów na przejazdy komunikacją publiczną. Niedługo później podlegli Premierowi urzędnicy wykonali działania odwrotne do słów Premiera. Ten fakt tylko utwierdza nas w przekonaniu, iż istnieje realna groźba wprowadzenia w Polsce płatnych studiów. Premier znów będzie przeciw, ale podlegli urzędnicy zrobią swoje…

3. Dzisiejszy rynek pracy wymusza na młodych ludziach większą aktywność na studiach, a często wręcz zmusza do podejmowania drugiego kierunku studiów. Pracodawcy oczekują od absolwentów kilku lat doświadczenia w branży, a także dwóch kierunków studiów. Z doświadczeniem w młodym wieku jest trudno, a teraz dodatkowo będzie trudno z drugim kierunkiem studiów.

4. Nie zgadzamy się z twierdzeniem, że możliwość bezpłatnego studiowania na drugim kierunku studiów jest przywilejem. Uważamy, iż jest to szansa, którą każdy obywatel powinien od państwa otrzymać.

5. Uważamy, iż nakłady na naukę, edukację, a także na wyrównywanie szans młodych obywateli, są inwestycją, która się zwróci. Nie można tych pieniędzy traktować jako koszt. Oszczędności jakie uzyska państwo na wprowadzeniu odpłatności za drugi kierunek studiów są niewspółmiernie niskie do szkód jakie wyrządzi. Nie zgadzamy się na przerzucanie kosztów kryzysu finansowego na studentów.

6. Rząd Donalda Tuska przekonuje, iż wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów poszerzy dostęp studentów do studiów stacjonarnych, gdyż teraz blokowane są one przez osoby studiujące na dwóch kierunkach. Jest to argument nie poparty żadnymi analizami. Otóż obecnie 10 proc. studentów studiuje na dwóch kierunkach. Projekt rządowy zakłada, że bezpłatnie studiować będzie mogło również 10 proc., z tą różnicą, że najlepszych. Niezbicie wynika z tego, że nie ma tutaj możliwości na rozszerzenie dostępu do studiów stacjonarnych, gdyż liczba osób, które faktycznie bezpłatnie będą studiować dwa kierunki nie zmieni się, więc o żadnej fluktuacji nie ma mowy.

7. Kolejnym argumentem przedstawianym przez rząd jest pokazywanie absurdalnych i patologicznych przykładów studentów studiujących na kilkunastu kierunkach tylko po to by pobierać stypendia. Jest to argument demagogiczny. W każdej grupie społecznej zdarzają się patologie. By walczyć z tym zjawiskiem nie trzeba jednak karać za to wszystkich studentów. Wystarczy wprowadzić administracyjny zapis, iż świadczenie socjalne pobierać można jedynie na macierzystym kierunku studiów.

8. Według założeń rządu 10 proc. najlepszych studentów będzie mogło pobierać naukę bezpłatnie na drugim kierunku studiów. Odwracając tą sytuację: 90 proc. studentów nie będzie mogło studiować na drugim kierunku darmowo.

9. Nie jest łatwo znaleźć się w 10 proc. najlepszych studentów. Każdy student powinien mięć wybór: być najlepszym na jednym kierunku, lub wybrać drogę studiowania na dwóch kierunkach z trochę gorszymi efektami.

10. Istnieją wątpliwości co do konstytucyjności projektu rządu Donalda Tuska. W związku z tym zwróciliśmy się o przygotowanie ekspertyzy na ten temat. Ekspertyzę podamy do wiadomości publicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska