Policja ostrzega, że internet to nie tylko źródło informacji, ale także olbrzymie zagrożenie dla maluchów.
Liczba dzieci korzystających codziennie z internetu rośnie z miesiąca na miesiąc. Przed komputerem potrafią spędzić nawet cały dzień. Taka zabawa bez nadzoru rodziców może się źle skończyć.
Jak chronić przed niebezpieczeństwem
- Dziś dwulatkowi nie trzeba tłumaczyć, jak się posługiwać pilotem od telewizora lub satelity - mówi Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. - Trzylatek lepiej niż jego rodzice wie, jak grać w komputerowe gry.
A dorośli często nie mają pojęcia, jakie zagrożenia mogą spotkać ich dzieci w internecie.
Obserwujmy i reagujmy
Zdaniem pedagogów komputer powinien stać w takim miejscu, aby rodzice wiedzieli, ile czasu ich dziecko korzysta z sieci i jakimi stronami się interesuje.
Warto też założyć filtr komputerowy i programy blokujące dostęp do stron pornograficznych.
- Miejmy świadomość, że dzieci szukając informacji w internecie, mogą natknąć się na pedofili, strony pedofilskie, a także pokazujące różnego rodzaju przemoc - wylicza Wio-letta Dąbrowska, rzecznik toruńskiej policji. - W sieci mogą odnaleźć również witryny poświęcone sektom, grupom rasistowskim, a także obejrzeć filmy przedstawiające egzekucje ludzi, znęcanie się nad zwierzętami, instrukcje samobójcze, jak się odurzać i narkotyzować ogólnie dostępnymi środkami.
Rozmowa jest najważniejsza
Zdaniem policjantów, którzy codziennie monitorują internet, rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na zainteresowania dzieci, które spędzają bardzo dużo czasu przy komputerze.
- Nie oczekujmy, że zrobią to za nas nauczyciele informatyki - mówią funkcjonariusze. - Pamiętajmy, że napotkane sceny przemocy mogą spowodować ogromne spustoszenie w psychice dziecka.
W związku z docierającymi do policji częstymi sygnałami związanymi z zagrożeniami internetowymi dotyczącymi dzieci i młodzieży toruńscy mundurowi organizują cykliczne spotkanie z nauczycielami.
- W szkole również musi być monitoring tego, co dzieje się ekranach monitorów, jeśli dzieci mają możliwość korzystania z sieci - dodaje rzecznik toruńskiej policji. - Zależy nam na przekazaniu profesjonalnej wiedzy nauczycielom i pedagogom ze szkół naszego powiatu.