Punktem wyjścia była rozprawa sądowa, która odbyła się w 1950 roku, w Grucie.
- Pod Wojskowy Sąd Rejonowy zostali poddani żołnierze z naszego terenu: Czesław Tobiasz pseudonim „Orzeł” i Stanisław Rolkowski pseudonim „Lis” - wyjaśnia ksiądz Kamil Pańkowiec z Gruty. Razem z nauczycielem historii, Tomaszem Piwowarskim zainspirowali młodzież do wzięcia udziału w projekcie „Kamienie pamięci”. To w jego ramach zrealizowali film, pod tym samym tytułem, jak nazwa organizacji, w której działali „Lis” i „Orzeł” czyli: „Walka o niezawisłość, niepodległość. Wiara i ojczyzna”.
Dokumenty z IPN-u, wywiady z mieszkańcami
Materiały o Żołnierzach Wyklętych, na bazie których powstała produkcja, pozyskano z Instytutu Pamięci Narodowej.
- Udało się nam także dotrzeć do mieszkańców Gruty, którzy pamiętali tamte wydarzenia oraz do rodzin Tobiasza oraz Rolkowskiego. Przeprowadziliśmy z nimi wywiady - mówi Angelika Supińska, która w dokumencie występuje w roli lektorki oraz żony jednego z żołnierzy.
Stroje na potrzeby filmu wypożyczono z teatru, komendy policji, a także od mieszkańców.
- Tym filmem chcemy upamiętnić historię regionu - podkreśla ks. Kamil Pańkowiec. W filmie zagrało łącznie 18. uczniów. Został on zrealizowany przez społeczników.
Pokaz premierowy
Przed pokazem, o g. 17 w kościele w Grucie zostanie odprawiona msza św. w intencji Czesława Tobiasza i Stanisława Rolkowskiego oraz innych Żołnierzy Wyklętych.
"Jesteśmy jak trawa - zawsze się podnosimy". Prezydent w dniu pamięci Żołnierzy Wyklętych, wideo: TVN24/x-news