Stowarzyszenie Przyjaciół Budowlanki powstało w 2021 roku. Jego członkami są przede wszystkim nauczyciele i absolwenci Zespołu Szkół Budowlanych w Inowrocławiu. W roku 2023 stowarzyszeniu udało się zrealizować wyjazd z młodzieżą do Rumunii, by zinwentaryzować i zabezpieczyć cmentarz polskich solników. Projekt ten zrealizowano we współpracy z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika”.
Tym razem młodzież z "Budowlanki", ucząca się w zawodzie technik renowacji zabytków, pragnie utrwalić pamięć o Polakach, którzy przybyli do Brazylii ponad 100 lat temu.
- Śledząc losy naszych rodaków w świecie, zainteresowaliśmy się polskimi osadnikami w Brazylii z przełomu XIX i XX wieku. Inspiracją były audycje i książka dr hab. Karoliny Bielenin-Lenczowskiej z PAN. Nawiązaliśmy kontakt z Polskim Zespołem Folklorystycznym "Mazury” w rejonie dystryktu Rio Claro do Sul w Brazylii. Okazało się, że jest tam kilka polskich cmentarzy o różnym stanie zachowania, bardzo często zaniedbanych i niszczejących. Chcemy dokonać profesjonalnej inwentaryzacji jednego z tych cmentarzy oraz rozpoznać inne miejsca pochówku naszych rodaków z określeniem stanu ich zachowania. Dbałość o zachowanie polskiego dziedzictwa jest zadaniem najwyższej troski organizacji polonijnych. Dlatego zainteresowaliśmy się tym regionem ściśle współpracując z miejscową organizacją polonijną - tłumaczą członkowie stowarzyszenia.
Stowarzyszenie otrzymało niewielkie stypendium z Instytutu "Polonika", niewystarczające na pokrycie wszystkich przewidywanych kosztów wyjazdu. Inicjatywę młodych mieszkańców Inowrocławia można wesprzeć na portalu Zrzutka.pl.
- Naszym wyjazdem zainteresował się prezes Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego i udostępnił link do naszej zrzutki. Prezesem jest były, długoletni konsul polskiego Konsulatu w Kurytybie, pan Marek Makowski - dodają członkowie stowarzyszenia.
