https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny na Rynku w Inowrocławiu [zdjęcia, wideo]

Dariusz Nawrocki
- Jesteśmy bardzo dumni, że na nasz inowrocławski protest przyszło około stu uczniów ze wszystkich inowrocławskich szkół - stwierdziła Zofia Kiestrzyn z I LO w Inowrocławiu, jedna z organizatorek protestu
- Jesteśmy bardzo dumni, że na nasz inowrocławski protest przyszło około stu uczniów ze wszystkich inowrocławskich szkół - stwierdziła Zofia Kiestrzyn z I LO w Inowrocławiu, jedna z organizatorek protestu Dariusz Nawrocki
Około stu osób ze wszystkich inowrocławskich szkół średnich wzięło udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym.

"Ręce w górę, węgiel w ziemię!", "Jak węgiel, to tylko Roksana!", "Najpierw natura, potem matura!", "Strajkuj z nami ponad podziałami!", "Dzieci i ryby mają głos!", "Czego chcemy!? Zmiany! Kiedy jej chcemy? Teraz!". To tylko niektóre z haseł, które skandowała inowrocławska młodzież w trakcie protestu na Rynku.

Przyszedłem, by wyrazić mój sprzeciw wobec bierności władz na dziejącą się na naszych oczach katastrofę klimatyczną

- Przyszedłem na ten strajk przede wszystkim dlatego, by wyrazić mój sprzeciw wobec bierności władz na dziejącą się na naszych oczach katastrofę klimatyczną - tłumaczy Franek Sobociński z II LO w Inowrocławiu.

Uczniowie tłumaczą, że Młodzieżowy Strajk Klimatyczny jest głosem sprzeciwu przeciwko "krótkowzrocznej polityce rządu dotyczącej spraw zmian klimatu". Skupia uczniów i studentów z całej Polski, organizujących marsze klimatyczne, panele dyskusyjne, warsztaty i protesty związane z walką o klimat.

Jesteśmy bardzo dumni, że na nasz inowrocławski protest przyszło około stu uczniów ze wszystkich inowrocławskich szkół

- Jesteśmy bardzo dumni, że na nasz inowrocławski protest przyszło około stu uczniów ze wszystkich inowrocławskich szkół - stwierdziła Zofia Kiestrzyn z I LO w Inowrocławiu, jedna z organizatorek protestu. Zapewnia, że będą kolejne.

Na młodzieżowy protest przybył między innymi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Chcemy żyć w czystym środowisku. Chcemy myśleć o naszej przyszłości jak o przyszłości pełnej zieleni

- Chcemy żyć w czystym środowisku. Chcemy myśleć o naszej przyszłości jak o przyszłości pełnej zieleni, a zieleń to przecież kolor nadziei. Nas nadzieja nie powinna nigdy opuścić. Jesteście wspaniali, jesteście cudowni - mówił do zebranych Ryszard Brejza.

A oto postulaty zgłoszone przez organizatorów protestu:

  • Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.
  • Wzywamy parlament polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.
  • Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.
  • Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.
  • Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.
  • Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.

W trakcie spotkania młodzież znalazła również czas na wspólną zabawę. Zatańczyli razem między innymi belgijkę oraz kowbojkę.

Do niecodziennego zdarzenia doszło dziś (26 listopada) w markecie budowlanym przy Galerii Solnej w Inowrocłaiwu.Do marketu wszedł... lis i błąkał się między regałami.- Pracownicy sklepu zastawili jedną z alejek płytami tak, aby zwierzę łatwiej można było odłowić. Na miejsce został skierowany patrol strażników oraz pracownicy schroniska dla bezdomnych zwierząt. Wspólnie udało się złapać lisa i zamknąć go w klatce. Był agresywny i próbował się z niej wydostać - relacjonują strażnicy miejscy z Inowrocławia. Zwierzę zostało przetransportowane do schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Toruńskiej, gdzie otrzymało pomoc weterynaryjną, ponieważ widać było, że jest chore. Po leczeniu może zostać wypuszczony na wolność w bezpiecznym dla niego miejscu. Kilka dni temu dyżurny Straży Miejskiej otrzymał również zgłoszenie dotyczące pojawiającego się lisa przy ulicy Krzymińskiego, który według zgłaszających mieszkańców przebywał w budce dla kotów postawionej przy jednym z bloków. - Okazuje się, że jest to ten sam lis - podkreślają strażnicy.

"Polowanie" na lisa w markecie budowlanym w Inowrocławiu [zdjęcia]

Dziś (27 listopada) przy ulicy Kasprowicza 11 w Kruszwicy oficjalnie otwarto Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą, do której za kilka dni wprowadzi się 14 dzieci.

Kolejny mały dom dziecka otwarty. Tym razem w Kruszwicy [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
ben

A ja mam w dupie wasz strajk pale i bede palil weglem i [wulgaryzm] wam do tego.

a
alan

Czyli rozumiem ze ci zieloni terrorysci nie uzywaja telefonow komorkowych,smartfonow,laptopow,iphonow nie jezdza autami tylko rowerami,w ich domach nie pali sie weglem,nie kupuja coca coli i pepsi,nie uzywaja plastikowych opakowan nie pala e papierosow itd itp

a
aaa

OSZOLOMY i tyle w temacie.

t
taaaa

Nie ma to jak mówić co chcemy bez pomysłu jak to zrobić. Młodzi dużo by chcieli ale nie ogarniają czego żądają. Niech przestaną nosić markowe urania bo te marki przyczyniają się do gorszego stanu środowiska (nike etc) niech nie kupuja iPhonów i nisza swój telefon tak długo, aż przestanie działać. Cała walka z ociepleniem klimatu kończy się na dowaleniu podatków zwykłym obywatelom

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska