Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobbing w szkołach coraz bardziej powszechny. Zjawisko dotyka zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Jak mu przeciwdziałać?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Mobbing jest coraz popularniejszy w szkołach. Jak można mu zaradzić?
Mobbing jest coraz popularniejszy w szkołach. Jak można mu zaradzić? freepik.com
Mobbing jest niezwykle niebezpieczny i destrukcyjny. Każdy, ktoś choć raz go doświadczy, musi opanować lęk i z trudem obdarza innych zaufaniem. Jest to zjawisko, które przynosi skutki długofalowe i dotyka całej społeczności. Okazuje się, że mobbing w szkołach jest coraz powszechniejszy. Nie można przejść więc obojętnie obok tego tematu. Warto poznać rangę problemu i podjąć działania mające na celu jego zwalczanie.

Spis treści

Co to jest mobbing?

Mobbing to zjawisko zdefiniowane w Kodeksie pracy. Jest to uporczywe i długotrwale nękanie lub zastraszanie, które wywołuje zaniżoną ocenę własnej wartości, ma na celu poniżenie lub ośmieszenie osoby będącej ofiarą.

Dzieci w szkole spędzają sporą część dnia. Chcielibyśmy, by było to przyjazne i bezpieczne dla nich miejsce, w którym uczą się, rozwijają, nawiązują przyjaźnie. Niestety, coraz częściej słyszymy o przypadkach przemocy w środowisku szkolnym. Takie doświadczenia mają wpływ na zdrowie psychiczne, emocjonalne, relacje społeczne, a co za tym idzie, mogą mieć długotrwałe konsekwencje w dorosłym życiu.

– Mobbing powoduje cierpienie psychiczne i emocjonalne ofiary, a także może wpływać negatywnie na jej osiągnięcia szkolne oraz rozwój osobisty. [...] Edukacja powinna nie tylko obejmować treści nauczania przedmiotowego, ale także uczyć empatii, rozumienia innych i budowania pozytywnych relacji międzyludzkich – podkreśla Tadeusz Dubicki, pedagog, ekspert ds. bezpieczeństwa osobistego.

Jak przeciwdziałać szkolnemu mobbingowi?

Zwalczanie mobbingu i zapobieganie mu 0jest możliwe tylko we współpracy nauczycieli, pedagogów i rodziców. W przeciwnym wypadku działania będą nieefektywne. Zadaniem nauczycieli i personelu szkolnego jest reagowanie na incydenty mobbingu, dostarczanie pomocy potrzebującym oraz zapobieganie dalszym przypadkom. Rodzice natomiast powinni skupić się na edukacji dzieci w zakresie tolerancji, empatii i akceptacji innych. Warto również zwrócić uwagę młodych ludzi na niepozostawanie obojętnym na krzywdę innych.

– Właściwe wsparcie powinno koncentrować się na identyfikacji źródeł problemów oraz pomocy w ich pokonaniu. [...] Dzieci powinny być zachęcane do uczestnictwa, w różnego rodzaju aktywnościach grupowych, takich jak koła teatralne, czy sportowe, aby mogły poczuć się zaakceptowane i potrzebne. Tego rodzaju zaangażowanie sprzyja wzrostowi ich samooceny oraz integracji w środowisku szkolnym – dodaje Tadeusz Dubicki.

Jak wygląda mobbing we współczesnej szkole?

Media społecznościowe odgrywają w dzisiejszym świecie niezwykle ważną rolę. To właśnie w internecie toczy się życie towarzyskie młodych ludzi. Tam dzielą się swoimi radościami i smutkami, rozwijają pasje, poznają przyjaciół. Niestety również w Internecie spotykają się z bezzasadną krytyką, hejtem, ośmieszaniem i prześladowaniem. Należy więc zwracać uwagę na to, co dzieci publikują w sieci, jakie portale są w zasięgu ich zainteresowań.

Warto zwrócić również uwagę na to, co jako rodzice udostępniamy w mediach społecznościowych na temat swoich dzieci.

Mobbing dotyka również nauczycieli

Mobbing to zjawisko obecne w szkole zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Ogólnopolskie Forum Oświatowe Nauczycieli i Dyrektorów, aż 76 proc. nauczycieli zetknęło się choć raz z różnymi formami mobbingu ze strony przełożonego.

– Nauczyciele są pod presją już nie tylko rodziców, ale i dyrektorów, którzy oczekują wysokich standardów, przy istniejących brakach kadrowych. To sprawia, że narzucane obowiązki często wykraczają poza standard – mówi w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Magdalena Kaszulanis.

Nauczyciele coraz częściej przyznają, że stali się ofiarami mobbingu. Wciąż jednak zbyt mało spraw zgłaszanych jest do odpowiednich organów, pracownicy oświaty wolą zwolnić się i szukać pracy w innym miejscu niż wejść na drogę sądową z mobberem.

Źródło: materiał prasowy: „Walka z mobbingiem w szkole – wspólne działania na rzecz bezpiecznego środowiska edukacyjnego ”, www.akademiaobrony.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mobbing w szkołach coraz bardziej powszechny. Zjawisko dotyka zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Jak mu przeciwdziałać? - Strefa Edukacji

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska