https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Moda na kręgi

(kl)
Na zdjęciu - dr Krzysztof Walenta z  Uniwersytetu Łódzkiego, dyrektor muzeum  Janina Cherek oraz znawczyni kaszubskich  legend Marzena Usarek.
Na zdjęciu - dr Krzysztof Walenta z Uniwersytetu Łódzkiego, dyrektor muzeum Janina Cherek oraz znawczyni kaszubskich legend Marzena Usarek. Aleksander Knitter
W starostwie powiatowym w Chojnicach spotkali się znawcy kręgów kamiennych. Kręgi są nie tylko miejscem archeologicznych wykopalisk, lecz również celem turystycznych wędrówek.

     Ofiary z ludzi
     
- Źródła dostarczają sporo pytań na temat kręgów - _mówił dr Krzysztof Walenta, archeologz Uniwersytetu Łódzkiego. - _Być może problematyka ta nigdy nie zostanie do końca rozpoznana.
     _Walenta przedstawił wyczerpujący wykład o historii kręgów i poznawaniu ich przez badaczy. - _Jedna z ostatnich naukowych hipotez - niezwykle popularna - przekonuje, że w kręgach składano ofiary z ludzi - _mówił Walenta.
     Bioprądy i kosmici
     
Z kręgami wiąże się też nieco inna wiedza. Bioenergoterapeuci przekonują, że emitują one korzystne bioprądy. Niektórzy uważają kręgi za miejsce działań kosmitów. W powiecie chojnickim kręgi znajdują się w Odrach i Leśnie. Walenta bada to drugie stanowisko archeologiczne, a prof. Tadeusz Grabarczyk pierwsze. Mimo iż kręgi oraz kurhany są w Odrach badane od stu lat, to zdaniem Walenty Leśno ma przewagę. Pierwsze groby w Leśnie pojawiły się w epoce brązu - 10 tys. lat p.n.e. Znaleziono też tam wiele przedmiotów świadczących prawdopodobnie o "wycieczkach" Gotów na ziemie kultury śródziemnomorskiej.
     Dusza w kamieniu
     
Sympozjum ubarwiły bajkowe opowieści Marzeny Usarek z Gdyni. Przedstawiła ona legendy i kaszubskie zwyczaje o kręgach. - _Mówi się, że kamienie mają dusze - _przytaczała ludowe przysłowia. - _Niekiedy także, że kamienie są kośćmi matki ziemi.
     _Popularne jest powiedzenie o tym, że kamienie porzuciły wiatry ze Szwecji. - _Kręgi pamiętają podobno, jakie było ich pierwotne położenie - _mówiła Usarek. - _Jeżeli ktoś zabrał któryś z kamieni, to bioprądy i tak w kręgach zostają.
     **_Tylko nie w lewo
     Trzecim i ostatnim prelengentem był Bogdan Donke, dyrektor biura turystycznego Orbis Travel. Poinformował, że kręgi kamienne są szansą na promocję turystyczną regionu. Turysta zwiedzający kręgi kamienne w Odrach, Leśnie czy Węsiorach powinien mieć się na baczności. -
W kręgach nie wolno chodzić w lewo - śmiała się Usarek. - _W tę stronę poruszają się podobno piekielne moce.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska