Konkurs odbywa się już od ośmiu lat. Pierwsze edycja została zorganizowana w Szkole Podstawowej nr 1. Od początku za przygotowanie imprezy odpowiedzialne jest Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, które zaprasza gości z całej Polski. Nie brakuje zawodników z Pomorza, Mazowsza czy Wielkopolski.
Niepewna przyszłość szkoły w Nadrożu
– Trzymamy się pierwotnego założenia, że jest to konkurs modeli historycznych, choć stawiamy też na rozwój, dlatego wprowadziliśmy takie kategorie jak: pojazdy kosmiczne czy figurki – tłumaczy Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej. – Jesteśmy doceniani przez uczestników, którzy chętnie do nas przyjeżdżają, już od wielu lat. Zapewniamy im różne atrakcje np. możliwość skorzystania z basenu oraz posiłki. W tym roku spodziewamy się około 100 zawodników.
Wystawa zostanie otwarta w południe, 9 marca. Około 16.30 poznamy wyniki w poszczególnych kategoriach. W konkursie wezmą udział modelarze indywidualni i zrzeszeni. Podstawowym materiałem do budowy modeli musiał być papier w różnych postaciach. Sędziowie będą oceniać modele w takich klasach jak: samoloty i śmigłowce do i po 1945 r.; pojazdy kołowe, gąsienicowe i szynowe, okręty, statki, żaglowce, budowle, makiety, dioramy, figurki, rakiety, pojazdy i statki kosmiczne, armaty oraz łodzie podwodne.
Modelarze będą rywalizować w dwóch kategoriach: junior (do 18 lat) i senior (od 18 lat). Udział w konkursie i wystawie jest bezpłatny.
Flash Info odcinek 4 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.