„Restrukturyzację małych gospodarstw” i "Modernizację gospodarstw rolnych" w obszarze d Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna i zakończy w tym samym czasie - 29 maja.
Pierwszy z tych naborów jest skierowany do małych gospodarstw. Co to oznacza? "O wsparcie finansowe może starać się rolnik posiadający gospodarstwo obejmujące co najmniej 1 ha użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa musi być mniejsza niż 13 tys. euro".
W przypadku modernizacji o wsparcie mogą starać się rolnicy, których gospodarstwa mają wielkość ekonomiczną nie mniejszą niż 13 tys. euro i nie większa niż 200 tys. euro. Jest pewien wyjątek i dotyczą wspólnego wniosku przynajmniej 2 rolników. Wówczas wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza niż 13 tys. euro, ale suma wielkości ekonomicznej wszystkich gospodarstw musi wynosić co najmniej 15 tys. euro, a po zrealizowaniu inwestycji wielkość ekonomiczna gospodarstwa każdego ze wspólnie wnioskujących rolników osiągać wartość co najmniej 13 tys. euro, wyjaśnia ARiMR.
Pieniądze będą wpłacane w ratach lub na część poniesionych kosztów
Na Restrukturyzację małych gospodarstw przewidziano 60 tys. zł bezzwrotnej premii, którą rolnik dostaje w 2 ratach: 80% (48 tys. zł) po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy, a 20% (12 tys. zł) po prawidłowej realizacji biznesplanu.
Termin naboru na modernizację i restrukturyzację gospodarstw: 31 marca - 29 maja 2020.
Inaczej jest w przypadku modernizacji. Tu pomoc ma formę dofinansowania poniesionych kosztów na realizację danej inwestycji. Na ogół jest to 50% kosztów, jednak w przypadku młodego rolnika lub wniosku składanego wspólnie przez rolników - 60%.
Na koniec rodzi się pytanie, jak złożyć wniosek, jeśli biura są zamknięte? "We wszystkich jednostkach organizacyjnych Agencji udostępnione zostały wrzutnie lub urny, w których można zostawić dokumenty, wnioski czy oświadczenia bez konieczności kontaktu z pracownikami Agencji". Z pracownikami ARiMR można kontaktować sie telefoniznie lub pisemnie (za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej).
Modernizacja 2020 - aktualności od agencji:
Od naboru wniosków w 2020 r. w obszarze D w udostępnionym biznesplanie wprowadzona została możliwość importu danych dotyczących działek ewidencyjnych, upraw na działkach ewidencyjnych. Import ww. danych może być dokonywany przez osobę sporządzającą biznesplan z plików csv wygenerowanych z aplikacji eWniosekPlus po sporządzeniu wniosku o płatności obszarowe za 2020 rok. Zaimportowane dane będą wykorzystane następnie do zautomatyzowania określenia wielkości ekonomicznej gospodarstwa uwzględniając wskazane w rozporządzeniu wykonawczym warunki w tym zakresie.
Nowa funkcjonalność biznesplanu zapewniona jest, jako „narzędzie samoliczące”, tj. czynności związane z importem wygenerowanych danych do arkuszy „Działki” oraz „Uprawy” zostaną wykonane automatycznie, po wykonaniu przez użytkowników określonych czynności opisanych szczegółowo w Instrukcji wypełniania biznesplanu, w której zawarto również inne szczegóły dotyczące wprowadzonych zmian i sposobu obsługi dokumentu umożliwiającego skorzystanie z jego nowych funkcjonalności.
Szczegóły na stronie ARiMR.gov.pl
