Modernizacja i restrukturyzacja 2020 - te dwa nabory zaczynają się jednocześnie

Agata Wodzień
Agata Wodzień
pixabay.com/JACLOU-DL
60 tys. zł premii na rozwój małego gospodarstwa oraz 200 lub 500 tys. zł na modernizację, z możliwością zakupu maszyn i urządzeń rolniczych. Od 31 marca 2020 r. rolnicy będą mogli składać wnioski o takie wsparcie z PROW 2014-2020. Dokumenty pozostaje wysłać pocztą lub korzystać z wrzutni, bo placówki ARiMR pracują bez kontaktu z interesantami.

„Restrukturyzację małych gospodarstw” i "Modernizację gospodarstw rolnych" w obszarze d Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna i zakończy w tym samym czasie - 29 maja.

Pierwszy z tych naborów jest skierowany do małych gospodarstw. Co to oznacza? "O wsparcie finansowe może starać się rolnik posiadający gospodarstwo obejmujące co najmniej 1 ha użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa musi być mniejsza niż 13 tys. euro".

W przypadku modernizacji o wsparcie mogą starać się rolnicy, których gospodarstwa mają wielkość ekonomiczną nie mniejszą niż 13 tys. euro i nie większa niż 200 tys. euro. Jest pewien wyjątek i dotyczą wspólnego wniosku przynajmniej 2 rolników. Wówczas wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza niż 13 tys. euro, ale suma wielkości ekonomicznej wszystkich gospodarstw musi wynosić co najmniej 15 tys. euro, a po zrealizowaniu inwestycji wielkość ekonomiczna gospodarstwa każdego ze wspólnie wnioskujących rolników osiągać wartość co najmniej 13 tys. euro, wyjaśnia ARiMR.

Pieniądze będą wpłacane w ratach lub na część poniesionych kosztów

Na Restrukturyzację małych gospodarstw przewidziano 60 tys. zł bezzwrotnej premii, którą rolnik dostaje w 2 ratach: 80% (48 tys. zł) po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy, a 20% (12 tys. zł) po prawidłowej realizacji biznesplanu.

Termin naboru na modernizację i restrukturyzację gospodarstw: 31 marca - 29 maja 2020.

Inaczej jest w przypadku modernizacji. Tu pomoc ma formę dofinansowania poniesionych kosztów na realizację danej inwestycji. Na ogół jest to 50% kosztów, jednak w przypadku młodego rolnika lub wniosku składanego wspólnie przez rolników - 60%.

Na koniec rodzi się pytanie, jak złożyć wniosek, jeśli biura są zamknięte? "We wszystkich jednostkach organizacyjnych Agencji udostępnione zostały wrzutnie lub urny, w których można zostawić dokumenty, wnioski czy oświadczenia bez konieczności kontaktu z pracownikami Agencji". Z pracownikami ARiMR można kontaktować sie telefoniznie lub pisemnie (za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej).

Modernizacja 2020 - aktualności od agencji:

Od naboru wniosków w 2020 r. w obszarze D w udostępnionym biznesplanie wprowadzona została możliwość importu danych dotyczących działek ewidencyjnych, upraw na działkach ewidencyjnych. Import ww. danych może być dokonywany przez osobę sporządzającą biznesplan z plików csv wygenerowanych z aplikacji eWniosekPlus po sporządzeniu wniosku o płatności obszarowe za 2020 rok. Zaimportowane dane będą wykorzystane następnie do zautomatyzowania określenia wielkości ekonomicznej gospodarstwa uwzględniając wskazane w rozporządzeniu wykonawczym warunki w tym zakresie.

Nowa funkcjonalność biznesplanu zapewniona jest, jako „narzędzie samoliczące”, tj. czynności związane z importem wygenerowanych danych do arkuszy „Działki” oraz „Uprawy” zostaną wykonane automatycznie, po wykonaniu przez użytkowników określonych czynności opisanych szczegółowo w Instrukcji wypełniania biznesplanu, w której zawarto również inne szczegóły dotyczące wprowadzonych zmian i sposobu obsługi dokumentu umożliwiającego skorzystanie z jego nowych funkcjonalności.

Szczegóły na stronie ARiMR.gov.pl

Robert Lewandowski inwestuje w branżę rolną

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie