https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Modernizację dworca kolejowego w Inowrocławiu dokończy firma DOTA

Jan Szczutkowski
PKP SA udostępniły już firmie DOTA plac budowy. Poznańska firma zobowiązała się dokończyć remont dworca w ciągu 17 tygodni, czyli na początku 2017 r. Oby tak się stało.
PKP SA udostępniły już firmie DOTA plac budowy. Poznańska firma zobowiązała się dokończyć remont dworca w ciągu 17 tygodni, czyli na początku 2017 r. Oby tak się stało. Fot. Jan Szczutkowski
Firma budowlana DOTA sp. z o.o. z Poznania dokończy przebudowę dworca PKP w Inowrocławiu. Udostępniono jej już plac budowy. Przedsiębiorstwo ma duże doświadczenie w realizacji kolejowych remontów.

Procedura wyłonienia nowego wykonawcy inowrocławskiej inwestycji po odstąpieniu od umowy z firmą P.Bud. we Włocławku znacznie się przedłużyła. Tym razem jest nadzieja, że prace w pierwszym kwartale 2017 r. wreszcie dobiegną końca. Niedawny przetarg wygrała bowiem firma mająca duże doświadczenie w zakresie przebudowy dworców kolejowych.

Dotychczas remont kolejowego dworca w Inowrocławiu nie miał szczęścia do wykonawców. Pisaliśmy o tym wielokrotnie. W maju zarząd PKP SA zerwał umowę z firmą P. Bud. Popadła ona w tarapaty finansowe (znalazł się na liście Krajowego Rejestru Długów) i nie dotrzymywały terminów. Jeden z nich dotyczył zakończenia prac do końca września br.

Przed ogłoszeniem trzeciego przetargu nieograniczonego konieczna była inwentaryzacja robót budowlanych. Przypomnijmy, że inwestycja w naszym mieście miała się zakończyć przed finałami piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r. Nie dobiegła też końca przed tegorocznymi mistrzostwami Euro.

27 lipca kolej ogłosiła dwa przetargi nieograniczone na zarządzanie i pełnienie funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego oraz na wyłonienie wykonawcy na dokończenia przebudowy dworca kolejowego w Inowrocławiu.

Tylko pierwszy przetarg przyniósł rozstrzygnięcie. Niestety, drugi, tak istotny dla naszego regionu, zakończył się niepowodzeniem. Otóż, firmy przystępujące do przetargu, po zapoznaniu się z zakresem prac, które pozostały jeszcze do wykonania, zaoferowały kwoty wyższe od propozycji PKP SA (6 mln zł).

W tej sytuacji 5 września ogłoszono kolejny przetarg. - Proponowany przez nas budżet nie uległ jednak zmianie - informuje Maciej Bułtowicz, główny specjalista z Wydziału Prasowego PKP SA. Obawialiśmy się, że i tym razem trudno będzie o pozytywny finał. Do 20 bm. wpłynęły dwie oferty. Firma Budowlana DOTA sp. z o.o, zaproponowała około 5,9 mln zł, a także zadeklarowała wykonanie robót w ciągu 17 tygodni, czyli w pierwszym kwartale 2017 r. Natomiast oferta warszawskiego konsorcjum SKB Development Sp. z o.o., była wyższa o 450 tys. zł.

Dodajmy, że DOTA w zeszłym roku dokończyła remont dworca w Kaliszu. Tam również doszło do zerwania umowy z poprzednim wykonawcą. Poznańska firma, będąca na rynku od 1979 r., a kierowana przez Wojciecha i Eugeniusza Dotów, daje gwarancję na dokończenie modernizacji inowrocławskiego dworca w zadeklarowanym terminie. Warto podkreślić, że współpracowała ona z PKP również przy przebudowie dworców w Jaworznie i Swarzędzu, w ramach krajowego planu modernizacji.

- Ponieważ podczas wrześniowego postępowania przetargowego nie wpłynęło żadne odwołanie, wykonawcy już udostępniliśmy plac budowy w Inowrocławiu - poinformowała nas Aleksandra Grzelak z Biura Komunikacji i Marketingu PKP SA. Zakres prac obejmuje m.in. uruchomienie kotłowni oraz wykonanie przyłączy sanitarnych i prace elewacyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Rafał_z_ina wie jak to zrobić. On wie wszystko.

A
Ajwen

Wy nie dyskutujcie na temat remontu dworca PKP tylko zacznijcie coś robić na tym dworcu!!!!!!!!!!!!!!!To WSTYD dla władzy zINOWROCŁAWIA,że dworzec jest nadal w takim stanie!!!!!!!!!!!!!!!!!!WSTYD !!

Z
Zbyszek

Niedawno z ciekawości oglądałem wyniki dotychczas przeprowadzonych prac rewitalizacyjnych przez poprzednią firmę, W wielu wypadkach, zwłaszcza przy uzupełnianiu zniszczonych elementów widać pójście na totalna łatwiznę "aby tylko czymś dziurę zatkać", głównie w obramieniach okien, gzymsach, elementy nowe nie są takie same jak oryginalne pozostałości. Widać to również w miejscach uzupełnienia brakujących cegieł - tak jakby robił to jakiś amator, a nie ktoś kto zawodowo zajmuje się konserwacją zabytków. Swoją drogą nie rozumiem jak miejski konserwator mógł się na to godzić.

Dworzec był naprawdę bardzo ładnym obiektem od strony architektonicznej. Inwestor wydał sporo pieniędzy a by to piękno mu przywrócić, niech więc tak się stanie.

Mam nadzieję, ze w trakcie prac prowadzonych przez nową firmę, całe to "badziewie" wygenerowane przez poprzednika zostanie uporządkowane, a pieniądze na to można chyba wyciągnąć jako karę od poprzedniej firmy.

Nie chciałbym, idąc kiedyś na dworzec, oglądając detale architektoniczne, mruczeć sobie pod nosem - ale to ktoś s..........ł

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska