I odbędą się one już w najbliższy piątek i sobotę. Będzie coś dla ciała i dla ducha. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.
Oto dokładny plan całego wydarzenia.
W piątek, 10 czerwca, o godz. 17.40 nabożeństwo czerwcowe poprzedzi uroczystą mszę św. rozpoczynającą Norbertańskie Dni Młodych (dalej wystawienie Najświętszego Sakramentu i Apel Jasnogórski).
Sobota, 11 czerwca, przywita nas całą masą atrakcji. O godzinie 11 z rynku, pod przewodnictwem zespołu Dixie Team i parady rycerskiej przemaszerujemy na Wzgórze św. Wojciecha. Dwadzieścia minut później PTTK zaprasza na rajd rowerowy na otwarcie nowego, przyrodniczego szlaku wokół jeziora Łąkie. Między godz. 11.30 a 17 trwać będzie Średniowieczny Jarmark Norbertański. Podczas jarmarku podziwiać będziemy wyroby: rękodzieła, malarzy, rzeźbiarzy, kupców, portrecistów, artystów ludowych, rzemieślników, archeologów, zaproszonych grup rekonstrukcji historycznej, domów pomocy społecznej oraz warsztatów terapii zajęciowej. „Koronka szydełkowa z elementami regionalnymi” - to z kolei hasło warsztatów rękodzielniczych, które poprowadzi Grażyna Kasza.
O godz. 11. 45 rozpocznie się II Festiwal Smaków Kół Gospodyń Wiejskich. Nieco wcześniej średniowieczne klimaty przybliżać będzie Agencja Widowisk Historyczno-Edukacyjnych „Arkona” z Torunia. I tak, zobaczymy krótkie widowisko historyczno-edukacyjne z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski pt. „Jak nasz książę Mieszko I chrzest przyjmował”, nie zabraknie turniejów łuczniczych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także pokazów i nauki frechtunku, walk wojów wczesnośredniowiecznych i scenek historycznych. Najmłodsi będą świadkami pasowania na wojownika Mieszka I i na damę dworu księżnej Dobrawy.
Co jeszcze? Przygotowane zostaną pokazy kuchni średniowiecznej, a więc gotowanie strawy pradziejowej i wypiek podpłomyków.
Oczywiście nie zabraknie całej masy konkursów dla publiczności oraz różnorodnych stoisk, czy to z biżuterią, łukami i półszlachetnymi kamieniami. Zobaczymy też, jak wybijano monety średniowieczne. Nie zabraknie pokazu walki na szable i wystrzału z broni czarnoprochowej.
Na tym nie koniec atrakcji. DPS w Siemionkach przygotuje integracyjne warsztaty plastyczne dla dzieci, a Klub Łuczniczy Archery Munin z Inowrocławia pokazy łucznictwa sportowego i historycznego.
Dla najmłodszych zostaną przygotowane dmuchane zjeżdżalnie, przyjadą klowni i teatr uliczny Santo Fuego z Pakości.
A co w muzeum? Tu zobaczymy wystawę fotograficzną z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski „Portrety Władców Polan” przygotowaną przez Grupę Widowisk Historycznych „Comes” z Gniezna.
O godz. 14 zobaczymy przedstawienie teatru kukiełkowego, godz. 16.30 to koncert zespołu folkowego „Poturba” z zespołem „Kruszowianki”. Gwiazdą wieczoru (godz. 19) będzie raper Tau z Kielc.
Po koncercie zabawa taneczna na placu św. Wojciecha.