Pierwsza część spotkania odbyła się w klasztorze, gdzie rozmawiano między innymi o tym, jak zachować pamięć o więźniach dawnego obozu. Więźniowie podzielili się swoimi wspomnieniami z czasów pobytu w Szczeglinie.
Ponadto wyróżniono osoby, które wspierają działalność Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę. Wśród wyróżnionych byli starosta Tomasz Barczak oraz burmistrz Mogilna Leszek Duszyński.
Natomiast ks. dr Andrzej Panasiuk odebrał odznaczenie Ogólnopolskiego Społecznego Stowarzyszenia "Misja Pojednanie".
Spotkanie w klasztorze było doskonałą okazją do promocji książki "20 lat". To wydana przez Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę publikacja, w której znajdują się informacje o obozie pracy w Szczeglinie. Osoby, które przyjechały do Mogilna zgodnie uznały, że na murach klasztoru powinna zostać zawieszona tablica upamiętniająca byłych więźniów obozu pracy, zaś w samym Szczeglinie powinna powstać Izba Pamięci.
Dodajmy, że drugą częścią spotkania było nabożeństwo w intencji więźniów obozu, tych którzy przeżyli, zostali tam zamordowani oraz ich rodzin. Msza św. odbyła się w Szczeglinie.