Dokumenty dotyczą historii czytelni w Mogilnie, pochodzą z lat 40. minionego wieku. Wyszukała i skopiowała je dr Lidia Wakuluk z inowrocławskiego oddziału Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.
- Pani doktor z własnej inicjatywy wyszukała te dokumenty i zrobiła nam ogromną niespodziankę przekazując ich uwierzytelnione kopie - mówi Maria Chmielewska, dyrektor mogileńskiej biblioteki.
Właśnie dzięki archiwalnym dokumentom wiadomo, że po drugiej wojnie światowej, w 1947 roku w bibliotece było nieco ponad 1600 tytułów. Dzisiaj do dyspozycji czytelników jest ponad 100 tysięcy różnych woluminów. Historia mogileńskiej książnicy sięga XIX wieku, czyli czasów kiedy zakładano Towarzystwa Czytelni Ludowych. Dzięki tej inicjatywie odbywały się spotkania literackie,
gromadzono wydawnictwa. W czasie drugiej wojny światowej zbiory książnicy znacznie zubożały. Od 1945 trwało ponowne gromadzenie wydawnictw. Wtedy zadanie tworzenia od nowa biblioteki powierzono Ludmile Strojanowskiej, która kierowała placówką do 1979 roku i tworzyła inne biblioteki w powiecie. Od 1994 roku biblioteka jest wpisana do rejestru Instytucji Kultury i pełni rolę biblioteki powiatowej.