Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monety są cenniejsze niż... złoto

TIK, za Wealth Solution; fot. sxc
Nie każda moneta ma wartość kolekcjonerską
Nie każda moneta ma wartość kolekcjonerską
Monety to jedna z najbardziej interesujących inwestycji. Mogą przynosić zyski znacznie wyższe niż metale szlachetne, z których są wykonane!

Nie każda moneta ma wartość kolekcjonerską - wyjaśnia Piotr Suchodolski z Wealth Solution. - Z założenia nie mają jej tzw. monety bulionowe, wykonane z metali szlachetnych i bite „seryjnie" wyłącznie w celach inwestycyjnych. To rozwiązanie dla osób, które chcą zainwestować np. w złoto, a nie interesują się numizmatyką. W większości przypadków wartość takich monet będzie ściśle związana z rynkowymi notowaniami kruszcu. Tylko nieliczne z nich nabierają wartości kolekcjonerskiej i mogą być droższe niż surowiec z którego są wykonane.

Przeczytaj też: Katastrofa smoleńska. Będzie można kupić monety kolekcjonerskie z wizerunkiem Marii i Lecha Kaczyńskich [foto]

Monety bulionowe stanowią także ciekawą alternatywę dla złotych sztabek. Większość z nich jest dobrze rozpoznawalna i tym samym są łatwe do zbycia w każdym miejscu na świecie. W przypadku sztabek taką gwarancję dają jedynie produkty najbardziej renomowanych mennic. Dodatkowo, monety, ze względu na złożony kształt i niewielki rozmiar, są trudniejsze do sfałszowania. Na korzyść sztabek przemawia natomiast cena – bardziej zbliżona do rynkowej wartości metalu z którego są wykonane.

Czytaj: Największa złota moneta na świecie waży tonę!

Wśród monet bulionowych najbardziej znany na świecie jest Krugerrand, bity od 1967 roku w RPA. Najpopularniejszą europejską monetą z tej kategorii jest Wiedeński Filharmonik (Wiener Philharmoniker), produkowany przez Mennicę Austriacką od 1989 roku. Od roku 1995 bita jest natomiast polska moneta bulionowa – Orzeł Bielik.

Czytaj również: Monety NBP. Dziesięciozłotówka poświęcona kompozytorowi Krzysztofowi Komedzie najpiękniejsza na świecie!

Szansę na oderwanie się od rynkowych notowań metali szlachetnych dają monety kolekcjonerskie – bite w ściśle ograniczonych nakładach i upamiętniające określone wydarzenia czy osoby. - Spośród ubiegłorocznych emisji Narodowego Banku Polskiego najwyższą stopę zwrotu przyniosły złote monety poświęcone ofiarom katastrofy smoleńskiej oraz beatyfikacji Jana Pawła II - wymienia Suchodolski. - Pierwsza z nich, o nominale 100 złotych, dziś jest warta około 20 procent powyżej ceny emisyjnej, a druga zyskała na wartości blisko 30 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska