Nad projektem mającym zapoczątkować zupełnie nową rzeczywistość w kontaktach młodzieży polskiej i izraelskiej już od roku pracowało Stowarzyszenie Akademickie "Ad Astra" z Torunia.
W końcu się udało - trzydziestoosobowa grupa studentów UMK od 21 do 30 marca przebywała w Ziemi Świętej.
Młodzi chcą rozmawiać
Celem wyjazdu było nawiązanie wolnego od barier dialogu pomiędzy młodymi pokoleniami Polaków i Żydów. I właśnie dlatego, oprócz oficjalnych wizyt u przedstawicieli władz na szczeblu lokalnym i rządowym, w programie podróży znalazły się spotkania z młodzieżą studiującą na uniwersytecie w Tel Awiwie.
- Serdeczne przyjęcie, jakie zgotowali nam izraelscy studenci, uświadomiło wszystkim, że to właśnie w młodzieży należy upatrywać szansę na poprawę relacji polsko-żydowskich - mówi uczestniczka wyjazdu Anna Napiórkowska ze stowarzyszenia "Ad Astra". - Szybko złapaliśmy wspólny język i już myślimy o tym, by zapoczątkować program wymian studenckich między naszymi krajami. Zresztą władze obu uniwersytetów przychylnie odnoszą się do tych planów.
Pamięć o Zagładzie trwa
Poza wizytą na uczelni, toruńska młodzież w ramach poznawania historii Izraela, zwiedziła m.in. starożytną twierdzę żydowską - Masadę oraz inne ważne dla wszystkich Żydów miejsce - Muzeum Holocaustu "Yad Vashem" w Jerozolimie.
Dużym przeżyciem dla uczestników wyjazdu było również spotkanie z Kazimierzem (Simha) Rotenem, który jest jednym z "przeżywców" powstania w getcie warszawskim.
- Jego osobista i przejmująca relacja sprawiła, że wydarzenia znane tylko z książek czy filmów stały się nam dużo bliższe - dodaje Anna Napiórkowska. - Pan Kazimierz ciepło wspominał Polaków, którzy pomogli mu po ucieczce z getta. Mówił również o tych, którzy pałali niezrozumiałą niechęcią do narodu żydowskiego. To, co przeżył, nie zabiło w nim jednak optymizmu i radości życia. Miły, starszy pan, nadal świetnie mówiący po polsku, szczególnie mocno zapadł w pamięć wielu z nas.
Jesteśmy otwarci
W pierwszych dniach podróży toruńskim studentom towarzyszył marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Spotkał się on m.in. z burmistrzem miasteczka Ra'anana - Nahumem Hofri'm.
W czasie spotkania mowa była przede wszystkim o możliwościach współpracy na polu wymian młodzieży i współpracy kulturalnej. Marszałek - korzystając z okazji - zaprosił Orkiestrę Symfoniczną miasta Ra'anana z koncertem dedykowanym Irenie Sendlerowej na tegoroczne obchody święta województwa.
Piotr Całbecki spotkał się również z władzami Jerozolimy, ambasadorem Izraela w Polsce Zvi Rawnerem oraz przedstawicielem RP w Autonomii Palestyńskiej - Piotrem Puchtą. Tematem rozmów były możliwości współpracy na niwie kulturalnej i edukacyjnej, a także gospodarczej oraz sposoby budowania nowej przestrzeni w relacjach polsko-izraelskich.