https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Była promocja różnorodności i feminatywy. Teraz UMK zamierza "przeciwdziałać antyeuropejskim nastrojom"

wixad
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu status pełnego członkostwa  w YUFE uzyskał w lipcu 2020.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu status pełnego członkostwa w YUFE uzyskał w lipcu 2020. Andrzej Romański UMK
Toruński uniwersytet podpisuje na Cyprze deklarację. Uczelnia będzie „przeciwdziałała antyeuropejskim nastrojom”.

Spotkanie Rady Strategicznej YUFE (Młode Uniwersytety dla Przyszłości Europy) odbyło się w Nikozji na Cyprze. Efektem była wspólna deklaracja przedstawicieli 10 uczelni, które tworzą konsorcjum. W imieniu UMK podpis pod dokumentem złożył prof. Przemysław Nehring, prorektor ds. kształcenia i dyrektor wykonawczy YUFE na UMK.

"Nie możemy ryzykować"

Członkowie Rady Strategicznej YUFE „wyrazili zaniepokojenie bieżącymi wydarzeniami politycznymi, zauważając rosnącą apatię wobec Europy i sprzeciw wobec idei wspólnej europejskiej tożsamości i wartości”.

Według sygnatariuszy, obowiązkiem uczelni zrzeszonych w YUFE jest „odegrać kluczową rolę w torowaniu drogi ku egalitarnej, otwartej i sprzyjającej integracji społecznej przyszłości Europy” .

Przedstawiciele 10 uczelni podkreślają, że „aby Europa pozostała konkurencyjna i niezależna w zglobalizowanym świecie” uniwersytety YUFE „nie mogą ryzykować, że kontynent europejski zostanie podzielony na małe, wyobrażone części, które nie będą przestrzegały tych samych zasad”.

YUFE wzywa więc do „ożywienia wspólnej tożsamości europejskiej, skoncentrowanej na demokracji i integracji społecznej, obejmującej bogatą różnorodność” i identyfikuje się jako „element przeciwdziałania ewoluującym antyeuropejskim nastrojom”. Uniwersytety YUFE widzą się jako „latarnię morską dla przyszłości” - czytamy w dokumencie.

Kto nas pytał o zdanie

W sprawie Deklaracji Cypryjskiej otrzymaliśmy mail o jednego z pracowników naukowych Wydziału Humanistycznego UMK (nie zgodził się na ujawnienie nazwiska): „Trudno pojąć z jakiego powodu uczelnia ma zamiar występować jako strona w politycznym sporze dotyczącym przyszłości Europy. Federalizacja Unii Europejskiej, skutkująca próbami budowania wspólnej europejskiej tożsamości, nie jest opcją powszechnie akceptowaną zarówno w Polsce, jak i na naszej uczelni. Nigdy nie była też przedmiotem debaty. Wielu pracowników naukowych skłania się do koncepcji Europy ojczyzn. Bardzo pozytywna w skutkach współpraca europejska (wobec której nikt chyba nie ma obiekcji) to jedno, a angażowanie się w stymulowanie przemian społeczno-politycznych, na które nie na demokratycznego przyzwolenia, to drugie. Zwłaszcza, jeśli nikt nas nie pytał o zdanie”.

Uniwersytet: deklaracja bez znaczenia praktycznego

O komentarz poprosiliśmy Ewę Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK. "Uczelnia podpisała Deklarację Cypryjską, bo jej zapisy popiera. Deklaracja nie stoi w sprzeczności z ideą Europy Ojczyzn, wręcz przeciwnie. Władze Uniwersytetu nigdy nie dążyły do tego, by wszyscy jego studenci i pracownicy mieli identyczne poglądy. Ich różnorodność jest bezcenną wartością. (…) Jako Uniwersytet działający w Europie szczególną wagę przywiązujemy do wartości i więzi europejskich. Jest to wyrażone we wszystkich naszych najważniejszych dokumentach (Misji, Statucie, Strategii, a także w dokumentach YUFE i YERUN, których UMK jest członkiem). Jesteśmy też sygnatariuszem Wielkiej Karty Uniwersytetów Europejskich przyjętej w 1988 roku. Nasz Statut, Misja i Strategia stanowią wynik pracy zespołowej różnych grup naszej społeczności i były szeroko konsultowane w naszym środowisku. Zdecydowana większość szkół wyższych w Polsce postrzega swoje powinności podobnie, ponieważ wszystkie wywodzą się z jednego europejskiego źródła. (…) Podpisanie przez UMK Deklaracji Cypryjskiej wpisuje się w strategię zwiększenia umiędzynarodowienia badań i kształcenia, którą realizujemy od początku wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Podpisanie Deklaracji nie ma znaczenia praktycznego, ale głęboko symboliczne”.

Dał nam przykład Macron

Inspiracją do stworzenia YUFE było przemówienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona na Sorbonie w Paryżu we wrześniu 2017. Macron wezwał wówczas do utworzenia do 2024 roku Europejskich Uniwersytetów.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu status pełnego członkostwa w YUFE uzyskał w lipcu 2020. Konsorcjum liczy obecnie 10 uczelni i może liczyć na finansowe wsparcie Unii Europejskiej. Oprócz współpracy naukowej uczelnie dążą do „wzmocnienia idei kształcenia przez całe życie, podkreślenia wartości wielokulturowości, wielojęzyczności i integracji europejskiej”. Jednym z podstawowych założeń jest oddziaływanie uczelni na otoczenie społeczne.

Po wejściu UMK do YUFE zwiększył się nacisk na promowanie „różnorodności i inkluzywności”. W ramach konsorcjum YUFE studenci i pracownicy mogą ubiegać się o granty na realizację tych celów. Posłużyły one m.in. organizatorom "Tygodnia różnorodności", który wzbudził duże kontrowersje zarówno wśród części studentów, jak i absolwentów UMK.

Widoczną oznaką zmian po wejściu do YUFE jest również wprowadzanie feminatywów (m.in. "dziekanka", "rektorka", "doktorka") na oficjalnych stronach uczelni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aleta Wynonna
[ JOIN US ] I am making a good salary from home $16580-$47065/ Dollors week , which is amazing under a year ago I was jobless in a horrible economy. ( d72a) I thank God every day I was blessed with these instructions and now it’s my duty to pay it forward and share it with Everyone,

Here is I started.…………> W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
C
CZERWONY UMK
- W Polsce mamy postsowiecki model uniwersytetu. Wiele w Polsce się zmieniło, ale uniwersytety się nie zmieniły. Zakład Ekonomii Politycznej Socjalizmu przemianował się na Zakład Marketingu, z tymi samymi pracownikami – powiedział prof. Aleksander Nalaskowski w „Wywiadzie z chuliganem”. Stare uniwersyteckie układy nie tolerują nieposłuszeństwa. - Co stałoby się dziś na polskiej uczelni z Kopernikiem, gdyby był magistrem lub doktorantem i podważał twierdzenia zwierzchników, że ziemia jest płaska? – pytał prowadzący program Piotr Lisiewicz. – Wrobiliby go w molestowanie, był przecież kanonikiem – odpowiedział Nalaskowski.
C
CZERWONY UMK
Przecież tzw. "polskie " uniwersytety są opłacane z budżetu państwa. Więc czemu pomijając ich skandalicznie niski i wciąż spadający poziom nauki stały się eks-terytorialnymi przechowalniami neobolszewickiej tęczowo-czerwonej kasty. Przecież ich przydatność jako ośrodka badań naukowych czy innowacji dla gospodarki jest równa zeru. Do tego te pasożytnicze twory zajmują się jedynie komunistyczną, genderową i dewiacyjną indoktrynacją młodego pokolenia. Jak nie można ich zlikwidować mimo że ich jest wielokroć za dużo i produkują bezwartościowych a sfrustrowanych bezrobotnych to choć niech zaczną się same finansować z korzyścią dla finansów państwa a pewnie i portfeli rodziców.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska