Koordynatorką akcji Fundacji DKMS w Lipnie jest 19-letnia Natalia Banasik. Natalia 1 października rozpoczyna studia. Kierunek pedagogika specjalna. Ale jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego zorganizuje Dzień Dawcy Szpiku.
Akcja ta jest organizowana w Lipnie po raz drugi. Podczas ubiegłorocznej, którą także zainicjowała Natalia Banasik, zarejestrowały się 182 osoby. Wśród nich, oczywiście, inicjatorka akcji.
Ale i po akcji baza potencjalnych dawców rozrosła się. Bo na przykład zgłosiła się koleżanka Natalii, lipnowianka, która wówczas, gdy była prowadzona rejestracja, nie miała skończonych osiemnastu lat.
Kilka dni temu dziewczyna dowiedziała się, że być może będzie dawcą, że jej szpik uratuje komuś życie. Została już zaproszona na badania szczegółowe. I czeka na wiadomość, czy będzie mogła oddać swój szpik.
W tym roku Dzień Dawcy Szpiku będzie zorganizowany w Lipnie 29 września. Rejestrować się będzie można w Miejskim Centrum Kulturalnym od godz. 10 do 16. Kto to może zrobić? Każdy z nas, kto jest zdrowy, ma nie mniej niż 18 lat, ale nie więcej niż 55 i wazy minimum 50 kilogramów.
Rejestracja polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na jego podstawie sa określane tzw. cechy zgodności antygenowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu.
Wszyscy, którzy zechcą się 29 września zarejestrować, powinni mieć przy sobie jeden z dokumentów tożsamości z numerem pesel, a więc albo dowód osobisty, albo prawo jazdy, albo paszport. Oczywiście, rejestracja w bazie dawców jest bezpłatna. Ale decyzja o tym musi być przemyślana. Bo jest to dawanie nadziei na nowe życie.
Czytaj e-wydanie »