Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mózg, Twój przyjaciel

Magdalena Bobkowska [email protected]
Jarosław Pruss
Wracamy do, cieszącego się dużym zainteresowaniem, cyklu o szybkim zapamiętywaniu, uczeniu się i notowaniu. Dziś o tym, jak wykorzystać myśli do własnych celów.

     Czy wiecie, czym jest mind(z ang. mind - myśl, umysł, map - mapa)? To szczególny sposób notowania, różniący się od tego zwykłego tym, że wykorzystuje jednocześnie słowa, symbole, kolory, czy rytmy, co wzmacnia efekt pracy mózgu. Jeśli chcecie wykorzystać to odkrycie naukowe ostatnich lat, powinniście najpierw nieco lepiej poznać swój mózg.
     Geniusz w nas
     
Czy wiecie, że narząd ten składa się z około biliona komórek nerwowych? Każda ma ogromne możliwości przewodzenia i przetwarzania impulsów (czyli danych). Mózg ma pięć podstawowych zadań: odbiera bodźce z zewnątrz, magazynuje informacje, aby w odpowiednim czasie je przypomnieć, dokonuje analizy (czyli rozpoznaje schematy i przetwarza informacje), umożliwia nam komunikowanie się i kontroluje procesy fizyczne i psychiczne zachodzące w naszym organizmie. A w dodatku przeważająca część tego genialnego "urządzenia" nie została jeszcze zbadana.
     Jeśli zaś idzie o uczenie się i zapamiętywanie, to nasz mózg najlepiej zachowa informacje przyswojone na początku i końcu nauki, a także pojęcia, które wywołują skojarzenia, albo powtarzają się. W pamięć zapadną nam także wszelkie nie pasujące do innych, niezwykłe lub wyjątkowe elementy, zjawiska szczególnie pobudzające któryś ze zmysłów (np. wzrok) oraz informacje interesujące.
     Po tym miniwykładzie na temat funkcjonowania mózgu, przejdźmy do zagadnienia zasadniczego, czyli mindmappingu. Opowiemy trochę o tym, czym są i do czego się przydają mapy myśli. Można je stosować podczas uczenia się, bo przyspieszają i podnoszą osiągane wyniki, a także polepszają przejrzystość myślenia. Jak się je wykonuje? Podstawy mapy, to: główny rysunek, symbolizujący jej temat, oraz najważniejsze zagadnienia rozrysowane dookoła rysunku, w postaci odchodzących promieniście gałęzi. Powinny one zawierać kluczowy rysunek lub słowo wypisane dużymi literami, natomiast mniej ważne, poboczne zagadnienia, zaznacza się jako gałęzie pomniejsze. Wszystkie razem mają tworzyć sieć węzłów. Taką mapę wzbogaca się rysunkami, kolorami, symbolami. Zabieg ten pobudza pamięć i kreatywność, a informacje zapisane w postaci takiej mapy dużo łatwiej sobie przypomnieć, na przykład podczas klasówki czy pytania.
     Nauka przez zabawę
     
Poniżej przytoczymy przykład ćwiczenia, które pomoże zrozumieć strukturę mapy myśli, a które możecie wykonać z kolegami i nieźle się przy tym bawić. Wybieramy jedno pojęcie, np. szczęście. Następnie każdy z Was, na przygotowanej kartce pisze na środku wyraz "szczęście". Teraz macie minutę na to, aby wokół promieniście rozrysować linie z wypisanymi pojęciami, jakie kojarzą się Wam ze szczęściem. Nie martwcie się, jeśli skojarzenia wydają się bezsensowne, piszcie, co tylko przyjedzie Wam do głowy. Następnie porównajcie swoje wyniki z tym, co napisali koledzy. Wcześniej zastanówcie się, które z podanych przez Was skojarzeń, mogą powtórzyć się u innych osób. Zaskakujące może się okazać, że większość z nich będzie całkiem inna.
     Za tydzień kolejna porcja ćwiczeń i informacji o łatwiejszym uczeniu się. Powyższy materiał przygotowaliśmy na podstawie książki "Mapy Twoich myśli" Tonyego i Barry ego Buzan.
     **

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska