Jak ksiądz powinien zachowywać się w stosunku do dziecka? Archidiecezja Łódzka udziela wyczerpującej odpowiedzi
"Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo-duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej" to broszura licząca 88 stron, złożona z czterech głównych części i przemówienia papieża Franciszka ze spotkania poświęconego ochronie małoletnich w Kościele.
- Część I: Zagadnienia wstępne
- Część II: Zasady prewencji w obszarach duszpasterstwa Archidiecezji Łódzkiej
- Część III: Zasady postępowania w przypadkach oskarżeń o wykorzystanie seksualne
- Część IV: Formacja kleryków, duchownych, katechetów i liderów grup parafialnych w obszarze prewencji.
Z dokumentu dowiadujemy się m.in. na czym polega specyfika wykorzystania seksualnego, jakie prawa mają rodzice, których dziecko zostało skrzywdzone przez księdza, a także informację o rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym. Jednak najmocniej uwagę przykuwa część, w której znajdujemy kodeks zachowań wobec dzieci i młodzieży wspólny dla wszystkich dzieł duszpasterskich Archidiecezji Łódzkiej.
Nietykalność cielesna musi być zawsze szanowana. Dotyk niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Nieludzkie jednak byłoby uciekanie od każdej formy dotyku.
Dotykanie piersi, pośladków i okolic intymnych jest "niewłaściwym zachowaniem i nadużyciem wobec nietykalności nieletniego"
Broszura przedstawia jasne zasady. W jej myśl, zachowaniem respektującym nietykalność małoletniego jest np. delikatne objęcie na powitanie, werbalne pochwalenie czy uścisk dłoni. Dopuszczalne jest także siadanie w pobliżu małych dzieci oraz trzymanie na rękach dzieci poniżej 3. roku życia. Kolejny punkt określa zaś niewłaściwe zachowania wobec małoletnich.
Niewłaściwym zachowaniem i nadużyciem wobec nietykalności są pełne i mocne uściski; dotykanie piersi, pośladków i okolic intymnych, masaże; całowanie, w szczególności w usta; kładzenie się lub spanie obok małoletniego; okazywanie czułości w miejscach wyizolowanych, np. łazienki, ubikacje, prywatne pokoje. - czytamy w broszurze stworzonej przez Archidiecezję Łódzką.
Nieodpowiednie jest także komplementowanie odnoszące się do rozwoju fizycznego, składanie wizyt w pokojach małoletnich oraz zapraszanie z jakiegokolwiek powodu małoletnich do pomieszczeń prywatnych.
Duchowny, opiekun lub animator nie może obchodzić się małoletnim niewłaściwie, w tym szorstko go traktować czy stosować nieprzyzwoitych żartów. Zdrowa rezerwa w kontakcie ma stworzyć poczucie bezpieczeństwa i zapewnić małoletniemu dobre samopoczucie. - czytamy dalej w dokumencie.
"Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo-duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej" są dostępne tutaj.
Takie zachowanie może wskazywać, że twoje dziecko jest moles...
