Starania o świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych należy zacząć od złożenia wniosku do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.
Wniosek oraz formularz samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem są dostępne na stronie internetowej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy (link do strony - https://www.gov.pl/web/uw-kujawsko-pomorski/swiadczenie-wspierajace).
- Wnioski przyjmowane są od środy, 3 stycznia. Zainteresowanie jest duże. Według stanu na czwartek, na godzinę 9, łącznie w naszym regionie złożono 212 wniosków. 126 to wnioski papierowe, a 86 wpłynęło elektronicznie przez portal Empatia - informują w Biurze Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.
Mieszkańcy regionu kujawsko-pomorskiego wniosek wraz z załącznikami mogą składać:
- pocztą tradycyjną na adres: Wojewódzki Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy, ul. Konarskiego1-3, 85-066 Bydgoszcz,
- osobiście w siedzibie WZON ul. Konarskiego 1-3 na IV piętrze w budynku B (wieżowiec) Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Wejście do budynku dostosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych
- elektronicznie przez portal Empatia https://empatia.mpips.gov.pl/
Oto kiedy nie rozpatrzą wniosku
Dopiero po uzyskaniu decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia wydawanej przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności można składać do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia. Tymczasem niektórzy mieszkańcy regionu omijają WZON i od razu starają się o pieniądze w ZUS.
- Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpływają pierwsze wnioski o świadczenie wspierające, choć wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności nie wydały jeszcze decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Jeśli WZON nie wydał decyzji, to ZUS pozostawi taki wniosek bez rozpatrzenia - zapewnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
W środę zadzwoń na dyżur z ekspertami i zapytaj o świadczenie wspierające
By uniknąć takich sytuacji, ważne jest, żeby zachować właściwą kolejność składania wniosków, czyli w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności o wydanie decyzji, w której zostanie ustalona liczba punktów określająca poziom potrzeby wsparcia, a dopiero po wydaniu decyzji złożyć wniosek do ZUS-u o przyznanie świadczenia wspierającego.
- Składając elektroniczny wniosek o świadczenie wspierające (SWN) obowiązkowo należy wpisać numer decyzji wydanej przez WZON- wyjaśnia Krystyna Michałek.
Wniosek do ZUS o świadczenie wspierające (SWN) można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną poprzez:
- Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- portal Empatia lub
- bankowość elektroniczną.
Wniosek do ZUS może również zostać złożony przez pełnomocnika.
We wtorek w „Pomorskiej” opublikujemy poradnik „Jak ubiegać się o świadczenie wspierające”. Natomiast w środę, 10 stycznia, organizujemy w redakcji dyżur na temat świadczenia wspierającego. Na Państwa pytania będą odpowiadać: Paweł Bednarski, przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności oraz Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. Można dzwonić w godz. 10-12 pod numer bezpłatnej infolinii 800 170 755. Można również przesyłać maile z pytaniami pod adresem: [email protected]