Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mróz, masaż, igły i taśmy - walczymy z bólem

opr. Maja Erdmann
Każdy go zna. Ból towarzyszy nam od narodzin aż do śmierci. Można go pokonać. Njczęściej stosując środki farmakologiczne.

- Nie wolno zapominać, że ból jest objawem choroby, a nie chorobą samą w sobie - mówi doktor Zdzisław Wachecki, neurolog, specjalista akupunktury. - Nie wolno rozpoczynać leczenia bólu bez uprzedniego postawienia diagnozy i upewnienia się, jaki narząd jest odpowiedzialny za ból. Na ustalenie diagnozy trzeba często wykorzystywać wszelkie możliwe metody badania jak: ultrasonografia, zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, a nawet koronarografia przy bólach w klatce piersiowej.

Igły na ból
Kiedy już mamy diagnozę możemy rozpocząć leczenie. Niekoniecznie stosując konwencjonalne środki.

Istnieją przecież metody naturalne, które nie są szkodliwe dla organizmu, a często pozwalają uniknąć stosowania leczenia farmakologicznego. W niektórych przypadkach nawet leczenia operacyjnego.

- Jedną z takich metod jest akupunktura. Całkowicie nieszkodliwa i bezpieczna pod warunkiem, że wykonuje ją lekarz z odpowiednim przeszkoleniem - mówi doktor Wachecki. - Tą metodą leczy się Polsce około 200 schorzeń. Najczęściej stosowana jest w chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów w nerwicach i migrenach, niedokrwieniach kończyn oraz w niedowładach niektórych nerwów. Przy jej pomocy leczy się też nałóg palenia papierosów i nadużywania alkoholu oraz nadwagę. Z innych popularnych chorób leczy się zapalenie zatok przynosowych, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, astmę oskrzelową.

Lekarz stosujący tę metodę powinien być świadomy, że samo pozbawienie bólu pacjenta bez właściwego rozpoznania choroby może w skrajnych przypadkach prowadzić do poważnych powikłań, a nawet kalectwa i śmierci.

Na przykład pozbawiając chorego bólu brzucha w przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego można doprowadzić do jego pęknięcia lub zropienia. Podobnie w bólach pochodzących z wyrostka robaczkowego.

Naturalne nastawianie
Inną metodą leczenia naturalnego jest terapia manualna. Powinni ją wykorzystywać lekarze po odpowiednim przygotowaniu - krasach. Istnieje Polskie Towarzystwo Lekarskie Medycyny Manualnej zajmujące się szkoleniem tych lekarzy.
Ta metoda polecana jest szczególnie w chorobach kręgosłupa spowodowanych szczególnie zablokowaniami stawów międzykręgowych i dotycząca ludzi w młodym i starszym wieku Leczy się też tą metodą migreny kręgosłupopochodne (zmiany w kręgosłupie szyjnym) oraz przykurcze mięśniowe.

Terapia namulana polega na przywróceniu fizjologicznego położenia kręgów i stawów. Lekarz wykonuje odpowiedni masaż bolącej części ciała lub jak to się popularnie mówi "nastawia" kości. Efekty takich działań są niekiedy odczuwalne natychmiast, po pierwszym zabiegu.

Zimno kontra choroba
Krioterapia, czyli leczenie niską temperaturą jest coraz częściej stosowane w schorzeniach reumatycznych. W wielu ośrodkach medycznych budowane są specjalne komory, w których oziębia się ciało pacjenta. Pacjent na około 3 minuty wchodzi do pomieszczenia, w którym panuje temperatura od -160 do - 100 stopni. Ciało chorego musi być absolutnie suche. Pod wpływem niskiej temperatury organizm na nowo zaczyna produkować przeciwciała potrzebne do zwalczania stanów zapalnych i infekcji. Krioterapia może być też stosowana miejscowo.
Od niedawna stopowana jest w Polsce metoda kinesiotapingu. Polega ona na tym, że okleja się chore miejsca specjalnymi taśmami.

Taśmy zdrowia
Często jest stosowana u sportowców. Na przykład podczas wyścigu kolarskiego widzimy, że niektórzy zawodnicy mają nogi oklejone taśmami.

Metoda ta pochodzi z Japonii i stosowana jest w bólach stawów, barkowych, kolanowych, biodrowych oraz w obrzękach limfatycznych kończyn. Redukuje ona bóle mięśniowe i wspomaga ich pracę. Zwiększa zakres ruchomości mięśni i zmniejsza stany zapalne. Normalizuje też napięcie mięśniowe i powięziowe. - Metoda ta jest całkowicie bezpieczna - mówi doktor Wachecki. - W Polsce jest niewielka grupa przeszkolonych w tej metodzie lekarzy oraz magistrów rehabilitacji.

Woda siły doda
Od kilku lat przybywa w Polsce ośrodków SPA (Sanitas per Aquam). Są to miejsca, w których woda jest stosowana jako lekarstwo. Jak do tej pory można z nich korzystać tylko prywatnie. Takie leczenie znakomicie regeneruje siły witalne organizmu, znosząc liczne dolegliwości. Leczy także bóle. Najpopularniejszymi formami terapii wodą są kąpiele połączone z masażami, czy z aromaterapią.

Zioła i ziółka
Leczenie ziołami i akupunkturowe to najstarsze metody znane ludzkości (akupunktura była znana ludzkości już kilka tysięcy lat temu w Chinach.) Ziołami leczy się wiele chorób. Zawsze trzeba pamiętać, że zioła są też trujące, a w starożytności i średniowieczu były stosowane jako narzędzia zbrodni. Dlatego każdy, kto sięgnie po lek ziołowy, powinien wiedzieć, że nieumiejętne stosowanie może być szkodliwe dla zdrowia, a lekarz powinien konsultować jego zażywanie. Przez wiele lat zagubiliśmy gdzieś wiedzę naszych babć i nie zawsze wiemy, jak zioła stosować. Zdarza się na przykład, że mamy dają dzieciom herbatki miętowe na ból brzucha. Tymczasem mogą one jeszcze bardziej podrażnić ścianki żołądka. Podobnie nie powinny ich pić osoby chore na wrzody żołądka.

- Ostrzegam przed preparatami ziołowymi pochodzącymi z niepewnego źródła - mówi dr Zdzisław Wachecki. - Zioła mogą zawierać szkodliwe związki. Lepiej więc kupować zioła tylko w aptece.

Komentarz fachowca
- Z metod leczenia sposobami naturalnymi powinno korzystać jak najwięcej chorych, ponieważ właściwie i umiejętnie stosowane nie niosą ryzyka powikłań - zaznacza doktor Wachecki. - Trzeba podkreślić, że przy obecnym stanie wiedzy medycznej nadal będziemy stosować metody farmakologiczne i wszelkiego rodzaju zabiegi operacyjne, które często ratują życie chorych. Chodzi jednak o to, aby wykorzystywać metody leczenia naturalnego. Subtelną nieraz granicę, jaka jest pomiędzy leczeniem zachowawczym a operacyjnym musi wyznaczać lekarz. Odstępstwo od tej zasady może skończy się ciężkimi powikłaniami, albo nawet utratą życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska