https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie mogą być przyczyny tycia z dnia na dzień. Nagłe tycie może mieć podłoże chorobowe

Joanna Gólczyńska
Szacuje się, że obecnie trzech na pięciu Polaków ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. najczęstszą przyczyną nadwagi są złe nawyki żywieniowe, powód może również tkwić w naszym zdrowiu. Oto lista schorzeń, które powodują nagłe tycie >>>
Szacuje się, że obecnie trzech na pięciu Polaków ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. najczęstszą przyczyną nadwagi są złe nawyki żywieniowe, powód może również tkwić w naszym zdrowiu. Oto lista schorzeń, które powodują nagłe tycie >>> pixabay
Nagły przyrost masy ciała to problem, który może dotknąć każdego, niezależnie od stylu życia czy diety. Choć najczęściej kojarzony jest z brakiem aktywności fizycznej i dietą bogatą w cukry oraz tłuszcze trans, powodem mogą być poważne schorzenia zdrowotne.

Co oznacza nagły wzrost wagi?

Nagły wzrost masy ciała to sytuacja, która może być niepokojąca, zwłaszcza dla osób dbających o zdrową dietę. W takich przypadkach warto poszukać przyczyn nie na talerzu, lecz w gabinecie lekarskim. Szybki przyrost kilogramów może być bowiem skutkiem różnych chorób.

Choroby układu pokarmowego, nerwowego czy autoimmunologiczne mogą prowadzić do niekontrolowanego przyrostu masy ciała. Szczególnie u kobiet, zaburzenia hormonalne są częstą przyczyną tycia. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej, zwłaszcza na początku, może prowadzić do wzrostu masy ciała, ponieważ progestageny zawarte w tabletkach pobudzają apetyt.

Schorzenia prowadzące do nagłego tycia

Nagły przyrost wagi często wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ może być objawem poważnych problemów zdrowotnych. Szczegóły w naszej galerii:

Takie badania należy zrobić, gdy się tyje

Gdy zaobserwujesz u siebie nagły wzrost wagi w pierwszej kolejności należy wykluczyć zaburzenia czynności tarczycy. Zbadaj poziom SH, tyroksyny i trójjodotyroniny. Do innych badań, które warto rozważyć, należą badania stężenia estrogenów oraz testosteronu. Kolejnym obowiązkowym badaniem jest poziom insuliny na czczo. Pomocnicze może okazać się badanie poziomu leptyny, czyli tzw. hormonu sytości. Odpowiada on za regulację apetytu.

To też może Cię zainteresować:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska