
Mróz niszczy uprawy
W województwie łódzkim pod koniec lutego mróz nad ranem sięgał -17 stopni, a miejscami przy gruncie było nawet -20. Nie było też śniegu, a to sprawiło, że rośliny ozime i wieloletnie zostały uszkodzone przez mróz.

Jakie będą ceny truskawek w 2018 roku
Najbardziej ucierpiały truskawki. W słynącym z produkcji tych owoców Buczku w powiecie łaskim temperatura spadała do minus 17 stopni.
Wiadomo, że straty będą. Jednak można je będzie ocenić dopiero za półtora miesiąca - wyjaśnia Daniel Bednarek, wiceprezes Buczkowskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek. - Truskawka ma bardzo duże zdolności regeneracyjne, ale takie mrozy mogły ją pokonać.

Ile będą kosztować truskawki w 2018 roku?
Rolnicy z regionu łódzkiego coraz częściej uprawiają odmiany włoskie, mało odporne na niskie temperatury.
- Rynek dyktuje warunki. Odmiany włoskie są bardziej trwałe i mają lepszy smak, jednak źle znoszą polskie mrozy - przyznaje Daniel Bednarek.
Ile będą kosztować w 2018 roku? Plantatorzy nie mają wątpliwości, że cena znów będzie wysoka. Już w zeszłym roku truskawki były bardzo drogie. W Łodzi cena kilograma tych owoców rzadko spadała poniżej 7 zł

Mróz niszczy zboża ozime i rzepak
Mrozy dały się też we znaki zbożom ozimym i rzepakowi. Zniszczone zostały żyto, pszenica, jęczmień i pszenżyto. Wszystko przez brak śniegu, który chroni rośliny przed mrozem.
- W rejonie Łowicza i Sochaczewa praktycznie nie było śniegu. Na szczęście nie było też wiatru - podkreśla Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Jego zdaniem sytuację dodatkowo pogorszyła mokra jesień. Wielu rolników wysiało zboża bardzo późno, co zwiększyło wrażliwość młodych roślin. - Część plantacji została poważnie przerzedzona, trudno w tej chwili ocenić jak bardzo. Będzie to widać za tydzień - ocenia Szymańczak.